Tomanec (Fórum): Naše hnutí už nemá primátorku

Zastupitel Miroslav Tomanec publikoval krátce před velikonočními svátky obsáhlé vyjádření k politické krizi:

Jako poslední aktivní ze tří zakladatelů Fóra Jihlava bych se chtěl vyjádřit k nastalé situaci, kterou vnímám jako největší krizi našeho uskupení od vzniku v roce 2012.

Postupně se nám dařilo společně budovat funkční strukturu, přilákat do veřejného života kvalitní osobnosti i oslovit voliče až tak, že už v roce 2018 jsme se stali nejsilnější části vládnoucí koalice, získali třetinu míst v radě města a post primátorky.

Veřejné prohlášení o vztahu naší primátorky a jejího náměstka z uskupení Žij nás všechny bez rozdílu velice zasáhlo. Samozřejmě – všichni se dobře známe, jsme malé město, žijeme veřejným životem, chceme dál věci měnit, věříme si….a najednou po volbách relativně rychle rozvrácená rodina na podpoře které byla postavena kampaň mladé schopné ženy v čele a nový svazek s politickým rivalem … Pro mne osobně bylo však největším zklamáním to v jaké době bylo toto prohlášení o dlouhodobém vztahu učiněno (kdy lidé řeší zcela jiné starosti, zdravotní a existenční) jaké byly hlavní důvody (obava před bulvárními novináři) a jak potom paní primátorka v diskusích na sociálních sítích děkovala svým podporovatelům (těm tedy, co jí povzbuzovali v rozvratu rodiny s dvěma malými dětmi).

Nejvíce mne však zarazilo to, že ani jeden z nich byť náznakem nepřipustil, že situace ve vedení města se zásadně změnila, že je to velká změna poměru sil a že už nic nemůže být jako dřív. Když jsme se oklepali z prvotního šoku, přišly otázky….ok, ale jak to chcete řešit? ….co dál? A na to odpovědi….co? … vždyť jsme to právě vyřešili, přece jsme veřejně oznámili, že plánujeme společný život…

Přiznám se, že tohle byl pro mne ještě větší šok. Najednou jsem totiž přestal myslet na rozvrat mladé rodiny a to falešné, vyumělkované image ze strany primátorky (ať chceme nebo nechceme je to ale opravdu jenom a jenom jejich soukromí ) a začal jsem myslet na Fórum, na lidi v něm nejbližší, na město. Na problémy z minula. A najednou to všechno do sebe začalo zapadat. Už delší dobu je totiž patrný značný názorový nesoulad mezi primátorkou a zbytkem. Od zcela běžných různých pohledů na věci, přes úplně jednotná hlasování o usneseních (s jedinou výjimkou…), nenaplňováni těchto usnesení až po zřejmé podrazy (veletoče na poslední chvíli v diskusích o doplňování rady). Řada z nás je hodně demotivována, dokonce zvažuje pokračování – bodejť, když vidí že dává čas něčemu co vůbec nic nepřináší a dokonce se úplně obrací proti vůli většiny.

Primátorka částečně zavnímá určité nebezpečí a začne její horečná, vůči Fóru dříve nebývalá aktivita. Organizuje videokonferenci, kreslí grafy, tabulky, popisuje procesy, vysvětluje že pro ní nejsme oporou a co musíme udělat abychom byli. Dozvídáme se od ní, že hlavním problémem není její vztah, ale fungování Fóra v poslední době. Hned za tepla iniciuje hlasování…

Náš zastupitelský klub má sedm členů. U tří dál důvěru má dál, u tří však nikoliv. A to dosti zásadně, bez naděje na brzkou změnu. Sedmá je ona…. Hlavní rozhodování se ale děje ve skupině pořád pracovně zvané Fórum ústřední, která má 22 lidí + 2 mládežníky, kteří ještě nehlasují. Zde ztratila důvěru u 10 z nás – avšak většinou u těch nejaktivnějších – u těch kteří mají naloženou nějakou agendu a perou se s nepochopením, nezájmem nebo zcela odlišným přístupem… Frustrace je opravdu velká.

Takže tady je to půl na půl. Kde však panuje naprostá jednota je to, že přes to všechno si všichni přejí, aby Karolína Koubová dál jako primátorka pokračovala. V tomto se nijak neliším. I já si to přeji. Hlavně proto, že jsem realista a je pro mne ještě víc než Fórum moje město, jeho řízení a diametrálně odlišné směřování města než za předchozích garnitur. A to nechci aby se měnilo, vždyť jsme o to usilovali tolik let.

Přes řadu chyb, problémů a různic zvládá primátorka svojí práci dobře a já ve svém okolí nevidím nyní vůbec nikoho, kdo by jí dokázal nahradit, plynule pokračovat tak aby se dobré směřování města neměnilo. Ovšem jsou to pořád jenom základy, je dlouhá cesta před námi. Tato koalice je celkově dobrá, životaschopná a měla by přežít. Jenom doufejme že primátorka a její náměstek toho nadále nebudou chtít zneužívat.

Toto je pro mne ten nejvyšší horizont, který sleduji. Město na prvním místě. Nemohu se ale na celou situaci zároveň nedívat ani tím nižším pohledem a to našeho hnutí. Z tohoto úhlu už Karolína Koubová není moje primátorka a není to jenom tímto zlomem. Za zájmy hnutí se ve vedení města a v radě nepere , jeho usnesení neprosazuje, jeho lidi nehájí. A nyní se už naplno projevilo proč – bylo to pod vlivem svého nového partnera, který je silnější osobností než ona a který naším hnutím pohrdá. Je to politický rival v disciplíně zvané politická soutěž, nic na tom, že z dočasně koaličního uskupení.

Vím, že podobně jako já to má řada z nás z mého nejbližšího okolí. Možná ne ještě většina. Možná i proto, že se pořád nedokáží s touto situací srovnat, podívat se na to z různých pohledů. Není divu, vždyť to je situace bezprecedentní, která nemá obdoby, svazek lidí v čele města z různých politických uskupení, který vznikl až po volbách.

Aby také Fórum tuto situaci přežilo, je podle mého názoru na prvním místě přestat se balamutit, lhát si do kapsy a přiznat si tu trpkou pravdu, tedy že naše hnutí už nemá primátorku. Nebo si opravdu někdo myslí, že nyní už bude prosazovat naše záměry a zájmy proti názorům svého životního partnera ve vedení města? Najednou? Jako mávnutím kouzelného proutku tím veřejným přiznáním jejich vztahu?
Druhým přiznáním a to této situace, že názorově a myšlenkově už je prostě mimo nás, se uleví všem a může nás to hodně nastartovat. Je to hodně bolestné, řada z nás měla a mnozí ještě mají Karolínu ve svém srdci přes to všechno. Po těch společných letech. Ale myslím si že není jiné cesty. Pokud nechceme volit pasivní rezistenci a agonii.

Ne, nikdo nechce Karolínu vylučovat z našich řad. Je třeba na prvním místě nalézt takovou formu vzájemné koexistence, která umožní zdárně dokončit volební období a ze svých řad potom vygenerovat novou hlavu našeho hnutí, která nás povede do příštích voleb. A možnosti je dost a zdaleka ne jenom mezi zastupiteli. Vůbec se nestotožňuji s názorem jednoho z nás, který mně pořád zvoní v hlavě, tedy doslova že…. Karolína je jediné prodejné zboží Fóra, tedy bylo. Politika, veřejný život přece nemůže být jenom o marketingu, o prodejnosti značky, o honbě za hlasy.

Disident a dramatik Milan Uhde řekl v rozhlase na vánoce 2016, v době kdy nám bylo těžko a kdy nás vyhazovali z vedení města :
Dnešní politici se honí hlavně za volebním výsledkem, funkcemi, prosazení se v politické soutěži. Logicky. Tak jsou svými stranami vedeni a je to pro ně to hlavní kritérium úspěšnosti. Úplně zapomínají, že je nutné mít především na zřeteli, že politika je na prvním místě služba veřejnosti, občanům, prakticky vyjádřená zodpovědnost. Procenta a mandáty – to ale přece rozhodně není pro společnost to nejdůležitější. Rychlý a výrazný úspěch, to je na prvním místě průvodní znak populismu. Daleko potřebnější je trpělivé budování komunit důvěryhodných lidí v jejichž čele stojí ti, kteří svým počínáním, rozhodnutími, svým životem ztělesňují takové hodnoty, které společnost posunou….

Město čeká spousta důležitých rozhodnutí a je přece nemyslitelné, aby tu rozhodující sílu v jejích prosazování ztělesňovala partnerská kuchyně, jako tomu bylo v poslední době. A aby naše občanské hnutí při těchto rozhodováních reprezentovala nová životní partnerka našeho konkurenta. Zvláště po zkušenostech z poslední doby. To je nevěrohodné a dlouhodobě neudržitelné a dříve nebo později je to stejně oba dožene.

Je zapotřebí zrekonstruovat z tohoto pohledu změny poměru sil vedení města, radu a pokračovat dál v započatém trendu. Je třeba doplnit řady aktivních lidí ve Fóru, k čemuž vás zvu. Pomozte měnit naše město. Je třeba okysličit naše řady, přinést nové impulsy, náměty. Je zapotřebí k těmto záměrům a směrům k vyřešení této složité situace získat aktivní většinu.

A na tom jak se to podaří, buď mně, nebo jiným, nebo nám, osiřelému zbytku společně, nyní podle mého názoru závisí osud našeho hnutí a v konečném důsledku také této koalice.

Ale o tom přece ta demokracie je, ne?

AKTUALIZOVÁNO: Reakce primátorky Karolíny Koubové přímo zde. Od dubna pobírá zastupitel Tomanec odměnu třicet tisíc měsíčně jako předseda městské vodárenské společnosti (více zde). Právník Bánský označil dohody primátorky Koubové a zastupitele Tomance jako politický handl (více zde). Odhad rozložení sil v zastupitelském klubu Fórum Jihlava najdete přímo zde. „Jihlava nevzkvétá“, napsal zastupitelům lídr opozice Radek Popelka z hnutí ANO (dokument přímo zde)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů