VÍME PRVNÍ: Nehodové pojišťovny se snaží rozšířit obchodní model na dálnici D1

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vede intenzivní jednání s Ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o změně obchodního modelu likvidace dopravních nehod a dalších překážek silničního provozu na dálnici D1.

Likvidaci dopravních nehod na D1 zajišťují „z moci úřední“ odtahové firmy Pražák, Pretol a Jerex jako smluvní partneři ŘSD. Každá na svém úseku vysoutěženém ve veřejné zakázce, kdy ŘSD stanovilo nároky na kvalitu služeb. Pětileté smlouvy končí v příštím roce.

Novým partnerem Ředitelství silnic a dálnic pro dálnici D1 by se mohlo stát Nehodové centrum pojišťoven (NCP), dceřinná společnost České kanceláře pojistitelů. Nehodové centrum pojišťoven je vlastně call-centrum, které nabírá od policistů a účastníků dopravních nehod oznámení o nabouraných vozidlech a dalších překážkách silničního provozu. Nehodové centrum pojišťoven už zajišťuje odstraňování překážek z méně frekventovaných českých dálnic (např. D8) bez výběrového řízení.

Ovšem uzavřením nové smlouvy mezi ŘSD a NCP by mohl stát přijít o služby zavedených nehodových firem Pretol a Jerex. Sídlo firmy Pretol je nedaleko od „Ťokova průsmyku“, jak řidiči nazývají úsek dálnice u Humpolce, kde paní zima v prosinci překvapila tehdejšího ministra dopravy Dana Ťoka.

Právě stanoviště Pretolu na devadesátém kilometru dálnice D1 je určitou zárukou jistoty rychlého zprovoznění dálnice při dopravních komplikacích v Ťokově průsmyku.

Při změně obchodního modelu není jisté zachování stanoviště základny Pretolu u Humpolce, naopak se dá očekávat preference smluvních partnerů Nehodového centra pojišťoven. Mezi Pretolem a Nehodovým centrem pojišťoven je silná obchodní rivalita.

Jinými slovy by odstraňování velkých i dalších nehod převzal dispečink pojišťoven a Ředitelství silnic a dálnic by jako správce komunikace mohl ztratit vliv a kontrolu na kvalitu odstranění nehod na dálnici D1.

“ Probíhající jednání mezi Ministerstvem dopravy, ŘSD a ČKP nebudeme komentovat. “ sdělila mluvčí České kanceláře pojistitelů Veronika Nová.

“ Problematikou odtahů na dálnicích se zabýváme a projednáváme různé návrhy s různými subjekty. Výsledek těchto jednání nelze nyní předjímat,“ sdělil mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů