VÍME PRVNÍ: Obce zakládají spolek Jindřichohradecká úzkokolejná dráha

Obce a města na trati úzkokolejné dráhy zakládají spolek Jindřichohradecká úzkokolejná dráha. Informaci potvrdil starosta Černovic Jan Brožek. Předsedou spolku by se měl stát starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár. „Bylo by super, kdyby se tyhle prázdniny jezdilo,“ nastínil plány starosta Kozár. Založení spolku musí projednat a schválit zastupitelstva jednotlivých obcí.

Už loni na podzim obce jednaly o spojení sil pro obnovení provozu úzkokolejné dráhy. Výbor spolku by měly tvořit dvě obce jihočeské a dvě obce vysočinské větve úzkokolejky. Patrně půjde o Jindřichův Hradec a Novou Bystřici za jižní Čechy a Kamenici nad Lipou s Černovicemi za Vysočinu.

Na úrovni místních politiků Jindřichohradecka a Pelhřimovska se mluví o nutnosti hrát aktivnější roli v provozu úzkokolejky. Mluví se o „rakouském modelu“, kdy určitým vzorem je partnerská železnice v Dolním Rakousku.

Na severní trase rakouské úzkokolejky byla k 1.6.1986 přeprava osob podle plánu zastavena a nahrazena autobusovou dopravou. V polovině června 2001 byl znovu obnoven víkendový provoz pro turistické využití. Tento provoz byl financován předběžně krajem Dolní Rakousko (Niederősterreich) přes firmu NÖVOG pro sezóny 2001 a 2002. Další vývoj byl kromě jiného závislý na počtu víkendových cestujících. Obce ležící podél železničné tratě vyvíjely různé aktivity („Waldviertlerbahn“- autobus plný zážitků, eventy, atrakce …) aby byla zvýšena turistiká atraktivita tratě.

Lze předpokládat podobné politické aktivity podle „rakouského modelu“ i v jižních Čechách a na Vysočině. Spolek Jindřichohradecké místní dráhy bude nepochybně usilovně vyjednávat o politické podpoře Vysočiny i jihočeského kraje pro obnovení provozu alespoň v turistickém režimu.

V mezičase musí dojít k soudnímu vyřešení úpadku Jindřichohradeckých místních drah a vlastnických vztahů kolem provozování místní dráhy. Pro rozjetí úzkokolejky v letní sezóně 2023 jsou potřeba odhadem alespoň čtyři měsíce.

Pokud se během jara podaří vyřešit vlastnické vztahy zkrachovalé úzkokolejky, najít železničního dopravce a vyřešit podporu krajů, bude letní turistická sezóna zachráněna.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů