VÍME PRVNÍ: Parkovací dlužníky Brno loví běžně, Jihlava systém lovu aut dlužníků teprve chystá

Pro město Jihlava by systém lovu aut dlužníků mohl představovat účinný prostředek, jak z modrých zóny vytlačit řidiče, kteří tam neoprávněně a především opakovaně odstavují auta mimo místa označená jako parkoviště. Systém odlovu aut v dlužníků funfuje například v Brně, kde jezdí stejné parkovací kontrolní auto jako v Jihlavě.

Jihlava podle informací Občasníku odchyt vozidelb dlužníků teprve chystá. Ve hře je buď nasazování botiček jako v Brně nebo odebírání registračních značek do depozitu města.

Zjistí-li strážníci nebo celníci při zastavení vozidla v Brně, že řidič nebo jeho provozovatel nezaplatil pokutu za dopravní přestupek v době splatnosti, mají oprávnění zadržet registrační značky vozidla nebo zabránit řidiči v jízdě nasazením takzvané botičky. Zjednodušeně řečeno, cílem tohoto zákonného oprávnění je přinutit řidiče nebo provozovatele vozidla k zaplacení dlužné částky za dopravní přestupky.

Strážníci městských policií sice nemají přístup do aplikace celní správy CEPAN (Centrální evidence přeplatků a nedoplatků), ale i to v Brně odladili. „Přizvali jsme proto ke kontrolám kolegy z celní správy, kteří nám mohou pomoci. Díky nim obratem víme, zda má řidič nebo provozovatel vozidla dluh za dopravní přestupky. Pokud ano, jsme oprávněni znemožnit mu odjezd takzvanou botičkou. Strážníkům i celníkům zákon zároveň umožňuje odebrat mu registrační značku, dokud dlužnou částku neuhradí,“ vysvětluje ředitel Městské policie Brno, Luboš Oprchal.

Do společné akce se v Brně zapojují dvě hlídky městské policie a jedna hlídka celníků. Zatímco strážníci dopravní jednotky městské policie projednávají dopravní přestupek, celníci v centrální evidenci ověří, zda řidič nemá nějaké další nedoplatky, které jsou oprávněni vybrat, a zároveň důkladně zkontrolují interiér vozidla. Na klidný průběh zákroku po celou dobu dohlíží strážníci specializované pořádkové jednotky městské policie.

První součinnostní akce Městské policie Brno a Celního úřadu pro Jihomoravský kraj se uskutečnila koncem července a už během prvních hodin přinesla očekávaný výsledek. Celníci společně se strážníky odhalili muže, který dlužil bezmála dvacet tisíc korun. V obavách, že by mu příslušníci celní správy zadrželi registrační značku nebo zabránili v jízdě, ochotně dlužnou částku uhradil. Platba je možná jak hotově, tak bezhotovostně prostřednictvím platebního terminálu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů