VÍME PRVNÍ: Úzkokolejce propadnou „papíry na provozování dráhy“, nové nemá

Poslední jízda Jindřichohradeckých místních drah bude nejspíše počátkem října 2022. Pak skončí platnost důležitých dokumentů bez kterých dopravce nemůže vůbec vyjet na trať.

Jde o dokumenty známé pod názvy „osvědčení dopravce“ a „osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Význam těchto dokumentů je na železnici podobný jako platný technický průkaz pro majitele automobilu v silničním provozu. Pokud automobil „nemá technickou“, nesmí na silnici.

Mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková uvedla, že Drážní úřad dosud neobdržel žádost o vystavení bezpečnostních dokumentů pro další provozování dráhy.

  • Už byla ze strany JHMD podána žádost o vydání osvědčení dopravce a osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy, jehož platnost končí subjektu v říjnu?
    Pavlína Straková, Drážní úřad: Ne, Drážní úřad zatím žádosti neobdržel.
  • Jak dlouho obvykle trvá u obou osvědčení jejich vydání od podání žádosti?

Pavlína Straková, Drážní úřad: V případě tohoto procesu je také důležité, zda žádost posuzuje ERA nebo pouze Drážní úřad. Žádost se podává online výhradně přes portál One-Stop Shop.

Osvědčení se vydává maximálně na dobu pěti let, ale výjimkou není ani kratší platnost. V případě žádosti o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy je lhůta pro vyřízení osvědčení stanovena na max. sto dvacet dnů od dodání žádosti. Opět za předpokladu, že nedojde například k přerušení řízení.

Osvědčení se vydává maximálně na dobu pěti let, ale výjimkou není ani kratší platnost.V obou případech platí doporučení podávat žádosti s minimálně šesti měsíčním předstihem.

Jindřichohradecké místní dráhy požádaly Krajský soud v Českých Budějovicích o ochranu před věřiteli s povolením reorganizace firmy.

Kraj Vysočina označil informace uvedené v Reorganizačním plánu týkající se Kraji Vysočina za „zkreslené až lživé, hrubě zavádějící a svým vyzněním poškozují dobré jméno Kraje Vysočina.“ Kraj Vysočina podle vyjádření hejtmana Vítězslava Schreka ve svém účetnictví (každoročně řádně přezkoumávaném ze strany Ministerstva financí ČR), nevede žádný závazek Kraje Vysočina vůči JHMD po splatnosti. Naopak Kraj Vysočina bude v nejbližších dnech svoji pohledávku za JHMD řádně přihlašovat v rámci probíhajícího řízení.

Naopak podle Kraje Vysočina není požadavek JHMD koncipován jako požadavek oprávněný vycházející z bezpečně zjištěných podkladů (právních i věcných), ale jako soubor snah zástupců JHMD uhradit vlastní dluhy z veřejných peněz, což je pro Kraj Vysočina neakceptovatelné.

Kraj Vysočina deklaroval Krajskému soudu v Českých Budějovicích, že společnosti JHMD předložil dodatky za období roku 2020, 2021 a 2022 s tím, že by společnost JHMD obdržela další plnění v řádu 5,5 milionu Kč. Uvedené dodatky reflektují založené smluvní vztahy a navazují na pravomocné rozhodnutí Ministerstva vnitra ve věci nahrazení projevu vůle. JHMD však předložené dodatky odmítlo uzavřít, tedy k žádné dohodě v současné době nedošlo. Plnění, která jsou poukazována, jsou poskytována v rozsahu a v souladu s platnými smluvními závazky, které jsou navíc potvrzeny i rozhodnutími Ministerstva vnitra (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů