VÍME PRVNÍ: Žďár nad Sázavou chystá jednosměrky a „třicítky“ v dopravě

Žďárská radnice by chtěla v některých lokalitách zavést jednosměrné ulice a zóny s nejvyšší povolenou rychlostí 30 km/h. Je to jeden ze střípků mozaiky dopravních opatření, které mají zklidnit dopravu, pomoci s parkováním a zvýšit bezpečí chodců. Tato opatření se netýkají jen konkrétní ulice, ale jsou součástí širšího řešení v rámci celého města Žďár nad Sázavou.

„Snahou je zklidnit provoz a zvýšením bezpečnosti podpořit nemotorovou dopravu. Je to jen nástřel, který může doznat úprav po projednání s veřejností,“ uvedl starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Pro zklidňování dopravy v rezidenčních lokalitách je ve Žďáru mnoho důvodů. Tím prvním je slabá organizace parkování, která vede k vysokému podílu nelegálně zaparkovaných či odstavených vozidel. Změna organizace zde často přinese zjednosměrnění provozu.

Druhým důvodem je vytvoření vstřícnějších podmínek pro pohyb chodců a cyklistů v rezidenčních či smíšených lokalitách. Ve městě na řadě míst chybí legalizace a ochrana chodců v celé šířce komunikace (obytné zóny), jízda cyklistů v protisměru či snížení rychlosti při průjezdu křižovatkami s nerozlišenou předností v jízdě (zóna 30).
Třetím důvodem může být kultivace průjezdu osobních automobilů lokalitou, u které je nutné takový pohyb „tolerovat“ pro uspokojení širších dopravních vztahů. Nejsou-li k dispozici přirozené trasy mimo lokalitu, je dopravní zklidnění nejlepším z možných řešení.

Zjednosměrnění nebo povolené stání na chodníku) nesplní očekávání z hlediska nárůstu parkovací kapacity, stejně tak nebude možné dále zabírat stávající plochy zeleně a přetvářet je na povrchová parkovací stání. Naopak, uliční prostor v rezidenčních lokalitách bude postupně
orientován na dopravní zklidňování a to může být spojeno spíše s redukcí
plochy určené pro parkování na veřejných komunikacích. V úvahu tedy přichází výstavba hromadných garáží mimo uliční prostor, kam by se poptávka mohla přesunout a kde by vznikla i další kapacita pro parkování a odstavování vozidel rezidentů.

Navrhované nové jednosměrné ulice ve Žďáru nad Sázavou:

1Haškova – zjednosměrněníve směru od restaurace Ingot, začátek Haškova 1272/1 – Haškova 2160/20
2Chelčického – zjednosměrněníve směru ke kruhovému objezdu, začátek Chelčického 2150/26 – Chelčického 2138/2
8Veselská – zjednosměrněníve směru jízdy do centra města v úseku Veselská 13/23 – Veselská7/6
4Okružní – zjednosměrněníve směru jízdy MHD, začátek Okružní 2012/58 – Okružní 2020/81
7Libušínská – zjednosměrnění ve směru jízdy MHD, začátek Libušínská, křižovatka u sportovní haly – Libušínská 2284/15

Nové lokality navržené jako zóny s dopravním omezením 30km/h:

U Průmyslové školyBratří Čapků, Wolkerova, Nezvalova, Vančurova, Švermova, Nerudova 
U Průmyslové školyNeumannova  od č.or. 1 – 33 (od bazénu po Bratří Čapků. 
LibušínStudentská 6 – 46
LibušínLibušínská, Kovářova 
U NádražíPalachova, Haškova, Chelčického
KlafarUhlířská, Vápenická, u SATTu
Žďár n.S. IIIKomenského, Revoluční 17 – 47
Žďár n.S. IIIOkružní horní, Okružní dolní, V Zahrádkách (mimo ul. Brodská)
Žďár I + Žďár IIIBrodská + Revoluční u kina, Kopečná, Malá, 1.máje, U Jezu, Barákova, Jiřího z Poděbrad, Veselské, Binkova, Vrchlického, Sadová, Hálkova, Drdlova, Nádražní (od Ivana k poště), Husova, Zahradní, Nábřežní, Radniční
VysočanyV Lískách, K Přehradě, Na Úvoze
VysočanySychrova, Ferencova, Zelenohorská, Vejmluvova, Studniční, Srázná, Polní, Lesní, Nová, U Pily, Vrbová, Hlohová, Lipová, Luční, Trnková, Rybářská, Javorová, Chrpová, Krátká, Květná, Na Prutech, Vnitřní, Růžová, Žitná

Zatím jde podle informací Občasníku pouze o zamýšlené záměry, jejich schválení je závislé na souhlasu dalších orgánů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů