VÍME PRVNÍ: Žďár nad Sázavou chystá pomoc Chustu s pitnou vodou

Náhlá květnová návštěva z partnerského města Chust ve Žďáru nad Sázavou začíná mít vysvětlení v zoufalé situaci na Ukrajině.

„Místostarosta Chustu pan Sabadosh nám vysvětlil situaci města: pitnou vodu mohou obyvatelům města pouštět jen dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne,“ uvedl místostarosta Žďáru nad Sázavou Rostislav Dvořák.

Město Žďár nad Sázavou se chystá pořídit pro partnerský Chust jedno až dvě výkonná čerpadla pro zajištění rozvodu vody po městě.

Tisková mluvčí Žďáru nad Sázavou Blanka Sobolová nijak nereagovala na dotazy související s přípravou nového daru pro Ukrajinu. Město vyzývá občany, aby přispěli do obnovené humanitární sbírky.

Zastupitelstvo města má projednávat další dar ve výši šesti set tisíc korun, což mají být právě velkokapacitní čerpadla pro dodávku pitné vody do rozvodné sítě města Chustu.

Chust je zhruba stejně velké město jako Žďár nad Sázavou s třiceti tisíci obyvateli, vlivem válečného konfliktu stoupl počet obyvatel města zhruba na dvojnásobek. Počet uprchlíků z východních částí země stoupl zhruba na dvojnásobek.

Podle nejnovějších informací potřebuje Chust čerpací zařízení pro zásobování asi osmi a půl tisíce obyvatel s maximálním odběrem kolem čtyřiceti litrů za sekundu. Protože pomoc v podobě čerpadel na vodu a doprovodného technického řešení vodohospodářské infrastruktury i s ohledem na částku řešení vnímáme, že přesahuje rámec běžné humanitární pomoci a je dílem investicí do tamní vodohospodářské infrastruktury, požádalo město Žďár nad Sázavou Kraj Vysočina přes Stálou konferenci Kraje Vysočina o příspěvek na nákup čerpadel.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů