Vítězové a poražení parlamentních voleb na Vysočině

Parlamentní volby razantně proměnili i politickou mapu Vysočiny. Vliv ztratili komunisté a sociální demokraté, oslabili Piráti, očekávání splnili Starostové a Nezávislí.

Koalice SPOLU je vítězem voleb na Vysočině. Lídr Vít Kaňkovský splnil roli rozvážného lídra, výraznou postavou kampaně byla advokátka Eva Decroix (ODS), která se v kampani blýskla rolí „víly svobody“ na mítinku Andreje Babišr v Jihlavě. Mandát poslankyně má i místostarostka Žďáru nad Sázavou Romana Bělohlávková, což může způsobit starosti v místní politice: Lidovci už mají v Senátu neuvolněného radního Josefa Klementa, teď bude pendlovat mezi místní a celostátní politikou i místostarostka Bělohlávková, která vedle politiky provozuje ordinaci dětské lékařky. Poslanecký mandát má i starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová, která má šanci být novou tváří TOP09 Vysočina.

Celostátně nejlepší výsledek měla ČSSD na Vysočině, Jiří Běhounek potvrdil pověst osvědčeného lídra. Pětiprocentní hranici ČSSD překročila ještě v krajích Moravskoslezském, Jihočeském a Pardubickém. Nejhoršího výsledku dosáhla v kraji Ústeckém, kde se jí v dřívějších dobách dařilo. Sociální demokracie byla posledních osm let vládní stranou. První čtyři roky měla dokonce post premiéra, ale spolupráce s hnutím ANO přivedla sociální demokraty mimo sněmovnu.

Krajský předseda Starostů a Nezávislých (STAN) Lukáš Vlček se podle očekávání stal poslance. Překvapil starosta Jemnice Miloň Slabý, který se stal náhradníkem na poslanecký mandát. Jihlavský radní Libor Kuchyňa a primátorka Karolína Koubová jsou další skokani na společné kandidátce Pirátostanu. Preference voličů starostů na úkor Pirátů jsou překvapením kampaně.

Výměna lídra Milana Daďourka za krajskou zastupitelku Blanku Lednickou doslova v poslední moment nepřinesla Pirátům na Vysočině štěstí. Příznivci Starostů a Nezávislých způsobili Pirátům nemilé překvapení, ve sněmovně bude chybět zástupce pirátské strany. Celorepublikový propad z dvaadvacet poslanců na čtyři způsobí pirátům starosti s dalším financováním Jihlavského pirátského centra. Pro příští volby budou piráti další koalice velmi pečlivě zvažovat z pohledu celkového přínosu: značka a image pirátů působí na voliče sice přitažlivě, je ale složité proměnit image strany na politické mandáty. Konfrontace Pirátů s hnutím ANO zapůsobila na voliče strany stejně jako v minulých volbách na TOP09. Možnost volby předsedy Pirátů Ivana Bartoše premiérem na voliče evidentně nezapůsobila.

Hnutí ANO má čtyři poslance stejně jako v minulém období, což členové hnutí rozhodně neočekávali. Po vnitrostranických sporech v Jihlavě o podobu kandidátky se čekal zisk tří mandátů jako dobrý výsledek, panovala obava ze zisku pouhých dvou poslaneckých mandátů. Hnutí ANO zvládlo volby i bez druhého muže strany Jaroslava Faltýnka, který měl ještě na jaře zájem kandidovat na Vysočině.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů