Volby 2022: Koalice SPOLU hledá na Vysočině politický prostor

SPOLU je volební koalice českých politických stran. Vznikla v roce 2020 a je složena z bloku středopravicových a pravicových stran. Tvoří ji Občanská demokratická strana, KDU-ČSL a TOP 09. Lídrem je Petr Fiala. Koalice se ziskem 27,8 % hlasů vyhrála volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2021 a získala 71 mandátů.

Nyní se koalice spolu snaží najít vhodný prostor pro společnou kandidaturu v místních volbách. Na Vysočině je velmi málo míst, kde by alespoň teoreticky bylo možné zahájit jednání o společné kandidatuře.

V úvahu přichází především krajské město Jihlava a bývalá okresní města Pelhřimov, Žďár nad Sázavou nebo Havlíčkův Brod. Jinde chybí členská základna. Oddělení TOP09 od KDU-ČSL je stále ještě často plný osobních antipatií, nahradit antipatie spoluprací je pro místní politiky často nepředstavitelné.

Síla jednotlivých stran koalice SPOLU není rovnoměrná, TOP09 je často nejslabším článkem, následují lidovci a občanští demokraté jsou hlavní oporou budoucí koalice.

„Když budeme kandidovat samostatně, získáme víc,“ tahle námitka zní z krajských sekretariátů koalice SPOLU vůbec nejčastěji.

Námluvy koalice SPOLU na Vysočině tak zůstávají na úrovni maximálně prvních společných setkání. Žádné velké sympatie pro vznik koalic SPOLU nejsou.

Mnohem pravděpodobnější je vznik koalic SPOLU až po místních volbách na základě volebních výsledků. Ale to už je jiná kapitola místní politiky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů