Vražda v Jihlavě: Oběť se chystala vyvlastnit podíl vraha ve společné firmě

Zastřelená předsedkyně představenstva jihlavské akciovky chystala na svého vraha stotisícovou žalobu za poškozování dobrého jména firmy. Vrah v průběhu jednoho roku šikanoval firmu hned dvěma návrhy na soudní prohlášení konkursu (první analýza zde).

tužka penízeSamotné zahájení konkursního řízení rozhodnutím soudu může být pro firmu likvidační, když obchodní partneři ztratí důvěru v budoucnost firmy. Svým obchodním partnerům musela jihlavská opakovaně vysvětlovat, že návrhy na konkurs jsou vlastně spory mezi bývalými partnery jako majiteli firmy.

Vrahem dlouhodobě šikanovaná akciová společnost musela vynaložit velké úsilí představenstva i zaměstnanců firmy pro vysvětlení situace. I právní služby stály společnost nemalé finanční náklady.

Další nemalé škody způsobené šikanou ze strany vraha předsedkyně představenstva hrozily ze strany banky, která financovala chod firmy. Šikanózní návrhy vraha na konkurs firmy mohla banka promítnout do změny úrokové sazby, kterou nemusela nijak vysvětlovat. A pokud by ji vůbec vysvětlovala, mohla banka použít obecné fráze o zhoršení situace firmy.

Vrah a oběť společně firmu vlastnili přes akcie na majitele. Kdo držel většinu akcií v rozhodný den valné hromady, rozhodoval o všem. Většinu akcií na majitele držela oběť vraždy, celých devadesát pět kusů. Vrah měl pět kusů. A ty se firma chystala nuceně vykoupit. Důvodem byla právě snaha vraha o zlikvidování firmy návrhy na konkurs.

Svou oběť mohl vrah dokonce i vydírat návrhy na zpět vzetí insolvenčních návrhů, pokud mu za symbolickou korunu přenechá rozsáhlou nemovitost v obci nedaleko Jihlavy. Šikanovaná společnost razantně zlepšila své hospodaření po odchodu vraha z manažerské pozice na konci roku 2013.

K vraždě (více zde) došlo necelý týden před jednáním valné hromady, kde mělo být rozhodnuto o vyvlastnění podílu vraha. Oběť možná připravovala i soudní žalobu pro poškozování dobrého jména firmy opakovanými návrhy na konkurs. Nemajetkovou újmu znalec vyčíslil na částku sto patnácti tisíc korun.

Pokusy vraha ovládnout firmu oběti začaly už kolem roku 2009 (více zde).

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů