Vysočina tourism zjišťuje potenciál úzkokolejky pro turistický ruch

Příspěvková organizace Kraje Vysočina Vysočina tourism si objednala analýzu nákladů a přínosu (CBA analýza) turistického potenciálu úzkokolejky pro Kraj Vysočina.

Součástí analýzy má být i inventarizace hlavní turistické nabídky v širším okolí trati (asi třiceti km na každou stranu od železnice) spolu s modelovými trasami pro návštěvníky regionu Česká Kanada. V analýze se objeví návrhy pěších tras (tři trasy – trasa pro výletníky, pro turisty s jedním a dvěma noclehy) a také návrhy cyklotras (3 trasy – trasa pro výletníky, pro turisty s jedním a dvěma noclehy).

Analýza nákladů a přínosů (též označována jako analýza nákladů a výnosů, případně anglickým termínem cost-benefit analysis, CBA) patří k základním technikám pro hodnocení investičních projektů.

Analýza nákladů a přínosů rozšiřuje běžné finanční hodnocení projektu o veškeré socio-ekonomické (společenské) dopady projektu (externality).

Rozdíl mezi finančním a socio-ekonomickým hodnocením projektu lze ilustrovat na příkladu dětského hřiště. Zatímco výdaje na výstavbu a provoz dětského hřiště patří do finanční analýzy, socio-ekonomická analýza rozšiřuje výsledky hodnocení i o užitek rodičů s dětmi, kteří budou hřiště využívat. Pro potřeby hodnocení je třeba veškeré dopady kvantifikovat.

Budoucnost úzkorozchodné dráhy Jindřichův Hradec-Obrataň je značně nejistá. Jindřichohradecké místní dráhy jako majitel a provozovatel dráhy požádal o ochranu před věřiteli, podle serveru zdopravy.cz podal Finanční úřad trestní oznámení Policii ČR.

Mezi Jindřichohradeckými místními drahami a Krajem Vysočina se vede letitý spor o úhradu prokazatelné ztráty. Kraj Vysočina hradí úzkokolejce základní zálohy na naftu, zvažuje se i úplné zastavení vlakového provozu a nahrazení autobusy (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů