Brno neschválilo závěrečnou zprávu HOUSING FIRST

Zastupitelé města Brna v březnu 2019 neschválili závěrečnou zprávu projektu Rapid Re-Housing. Ministerstvo práce a sociálních věci předkládá tento projekt městům jako vzorový projekt v této sociální oblasti. Zájem o něj má i město Jihlava (více zde).

Intervence „Housing First“ byla implementována skrze pilotní projekt Rapid Re-Housing pro rodiny s dětmi ve městě Brně. Cílem projektu bylo ukončení bezdomovectví 50 rodin s dětmi v bytové nouzi (žijících v ubytovnách či jiných formách podstandardního bydlení). Kdo poskytne základní vybavení bytů v Jihlavě není stále jasné (více zde).

Brněnský projekt Rapid Re-Housing je postavený na filozofii „HOUSING FIRST“.Brno bylo první město, které v tak rozsáhlém měřítku začalo s projektem ukončování bezdomovectví. Pracovala na něm tehdejší koalice a hlavním hybatelem bylo hnutí Žít Brno. Tehdy město přidělilo 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi. Současná koalice ve složení ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD není ale k pokračování projektu natolik otevřená.

Náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl z ODS nevidí žádné překážky v tom, aby projekt pokračoval, nicméně za jiných podmínek. Kerndl by totiž preferoval, aby Brno více pomáhalo i jiným sociálním skupinám jako jsou například senioři nebo handicapovaní lidé. 

“Žádáme řešení problémů způsobených nepřizpůsobivými sousedy.” Touto větou je nadepsaná petice 69 nájemců domů Jabloňová 22, 24 a 26. Kvalita jejich vlastního bydlení se od začátku tohoto sociálního experimentu diametrálně zhoršila a Jabloňová rozhodně není žádnou výjimkou. K petici se přidávali i autoři několika desítek stížností z dalších lokalit, situaci v domě na Václavské 1 pak lze rovnou nazvat kritickou.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová obvykle odpovídá maximálně na dvě otázky, k projektu HOUSING FIRST má rovnou třicet otázek (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna