Housing First Jihlava: Kde budou byty pro bezdomovce? Kdo je vybaví nábytkem?

Vedení města Jihlavy připravuje start projektu Housing First. Serveru Občasník se podařilo získat dokument, který obsahuje doporučení pro vedení města Jihlavy k výběru vhodných bytů pro bezdomovce:

Nezpochybnitelným požadavkem je, aby byty využívané v programech Housing First byly ve standardní kvalitě. To znamená, že jsou (s ohledem na standard v území) maximálně energeticky úsporné, dobře větratelné se samostatným sociálním zařízením.

Kvalita bytu je ovlivněna i kvalitou celého domu, která by neměla vybočovat z lokálního standardu, včetně možnosti zabezpečení domu před cizími osobami, zajištění možnosti dobrého kontaktování nájemníků (např. funkční venkovní zvonky, schránky pro doručování pošty atp.) a zabezpečení běžné údržby a úklidu domu.

Byty by dále měly být již předem vybaveny funkčním topením, zařízením na přípravu stravy a ohřev teplé vody a měly by být zajištěny dodávky energií (elektřiny a plynu, pokud je v domě zaveden). Toto jsou základní požadavky pro neproblémové užívání bytu a podmínky pro další podporu účastníků při stabilizaci bydlení. Pokud je předpoklad, že mezi účastníky budou domácnosti s malými dětmi nebo osoby se zdravotním znevýhodněním, je dobré dbát i na podlaží v němž je byt umístěn (vedle dostupnosti bytu je to významné i pro minimalizaci rizik spojených se stížnostmi dalších obyvatel) a vybavenost domu výtahem.

S ohledem na to, že účastníci programu Housing First většinou nevlastní žádné své bytové vybavení a nemají finanční prostředky na jeho pořízení, je užitečné mít vytvořený systém, jak je v této věci podpořit. Je možné jít buď cestou předávání bytů již předem vybavených standardním zařízením (základní nábytek, pračka, lednička, nádobí, případně koberce pro tlumení zvuku kroků) nebo toto vybavení pořizovat až po nastěhování spolu s účastníky. Obě možnosti mají svá pozitiva i negativa.

První způsob umožní okamžité plnohodnotné užívání bytu a od počátku možnost práce na dalších tématech významných pro udržení bydlení, druhý pak větší zapojení účastníků do vytváření vlastního domova.

Druhá možnost v sobě skrývá riziko neadekvátně dlouhého užívání nevybaveného bytu, což je problematické především u domácností s nezletilými dětmi a může být i faktorem ztráty motivace pro udržení bydlení či překrytí jiných významných témat starostí o zajištění základního vybavení bytu.

Byty využívané v programech Housing First musí splňovat parametry cenové dostupnosti, tedy musí umožnit účastníkům reálně hradit náklady spojení s bydlením. Výše nájmů a záloh na služby nemá přesahovat ceny v místě obvyklé, technický stav musí být na úrovni, aby nedocházelo k nekontrolovaným únikům médií a ideálně by měly byty splňovat i náročnější parametry energetické úspornosti.

Byty pro programy Housing First, respektive jejich umístění by mělo zajistit nejméně tři požadavky:

1. aby jejich obyvatelé nebyli jakýmkoli způsobem stigmatizováni

2. aby byl posilován jejich pocit bezpečí

3. aby docházelo k posilování sociálních vazeb účastníků programu a jejich účasti v aktivitách sousedské komunity, pokud o to mají zájem a je to v dané lokalitě běžné.

Není tedy vhodné realizovat programy Housing First v lokalitách, v nichž je zvýšená míra kriminality, probíhá zde obchod s návykovými látkami, v blízkosti je zařízení pro lidi bez domova (dle zkušeností může docházek k obtěžování a napadení účastníků) či jsou v rámci obce „špatnou adresou“.

Podobně není vhodné využívat větší množství bytů v jenom domě nebo bližším sousedství. Výběr vhodného sousedství je velmi citlivou záležitostí zvláště ve fázi, kdy Housing First programy ještě nejsou standardní součástí bytové a sociální politiky.

Je tedy dobré vyhodnotit i to, zda přistěhování účastníka programu Housing First do určitého typu sousedství nevytváří nadměrné riziko pro soužití a potažmo tak ohrožení stability bydlení účastníka.

Nabídka bytů pro programy Housing First bývá obyčejně velmi limitovaná, přesto je užitečné nabídnout účastníkům možnost výběru z bytů, které jsou v programu k dispozici. Možnost volby a odpovědnost za tuto volbu již od počátku zvyšuje šanci, že nový byt se stane domovem – tzn. že bude menší riziko jeho ztráty a účastník se dříve stane nezávislým na externí podpoře. Konkrétně je, podle možností, dobré nabídnout účastníkům možnost vybírat lokalitu v níž chtějí či nechtějí bydlet (negativní výběr je v praxi asi použitelnější a důležitější, protože dá možnost účastníkům vymezit zcela konkrétní důvody, proč v určitém místě bydlet nechtějí 10 respektive nemohou. Z praxe nejčastějšími bývají obava z bývalého partnera násilníka nebo obava o bezpečí dětí.

O projektu Housing First čtěte více zde. Třicet otázek pro primátorku Jihlavy najdete přímo zde

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů