(FOTO) Smrt u nehody na D1: naboural do nabouraného vozidla a zemřel!

AKTUALIZOVÁNO Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali ve středu 16. srpna kolem půl páté odpoledne oznámení o vážné dopravní nehodě, která se stala na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Střetlo se zde nákladní vozidlo a dodávkové vozidlo. Na místo byly vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému.

K nehodě vyjížděl i odtahový speciál s hydraulickou rukou. “ Z místa nehody jsme odtahovali těžce nabouranou dodávku. Kamion, který měl poškozený návěs, odjel sám. Místo bylo také nutné uklidit od úlomků vozidel, střepů a uniklých kapalin. Úklid trval asi hodinu. Kromě odtahového speciálu jsme na místo jeli také s tzv. plovoucím vozidlem, které skoro do 21 hodin označovalo kolonu, která se v důsledku nehody vytvořila,“ uvedla mluvčí odtahové služby Pretol Zuzana Rodová.

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov po příjezdu na místo prvotním šetřením zjistili, že řidič dodávkového vozidla se z dosud nezjištěných příčin zřejmě plně nevěnoval řízení a narazil do jízdní soupravy, jejíž řidič musel zastavit z důvodu jiné dopravní nehody, která se v místě stala o patnáct minut dříve a jízdní souprava byla účastníkem této dopravní nehody.

Šlo o dopravní nehodu mezi jízdní soupravou složenou z tahače a návěsu a osobním vozidlem. Tato nehoda byla účastníky oznámena integrovanému operačnímu středisku v 16:16 hodin. Nikdo při této nehodě nebyl zraněn a dříve než na místo přijela policejní hlídka, do řádně označené v pravím jízdním pruhu odstavené jízdní soupravy – byla označena jako překážka v silničním provozu výstražným trojúhelníkem a měla v provozu výstražná světla – narazil řidič přijíždějícího dodávkového vozidla. Po nárazu zůstal řidič uvnitř zaklíněný.  Ve vozidle cestoval sám.

 

„Jednalo se o dvacetiletého muže, který při nehodě utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu byla v místě nehody zcela uzavřena. Policisté odkláněli provoz na objízdné trasy. Řidiči sjížděli z dálnice na 104. kilometru exit Větrný Jeníkov nebo na 112. kilometru exit Jihlava a pokračovali po silnici I/38 před Havlíčkův Brod a poté po silnici I/34 do Humpolce, kde najížděli zpět na dálnici na 90. kilometru exit Humpolec.
U pětadvacetiletého řidiče nákladního vozidla policisté provedli na místě dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Havarované dodávkové vozidlo policisté zajistili, aby ej mohl prohlédnout soudní znalec z oboru dopravy. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření ze strany policistů z dálničního oddělení Velký Beranov.

Během dvou dnů se jedná o druhou dopravní nehodu s tragickými následky, která se stala na dálnici D1.

Obě dopravní nehody mají  podle policie pravděpodobně stejnou příčinu. Oba řidiči, kteří při nehodách zemřeli, se plně nevěnovali řízení vozidla a nesledovali dopravní situaci před sebou. Po dálnici D1 projížděli nepřiměřenou rychlostí a nedokázali včas a adekvátně zareagovat na situaci, která nastala v silničním provozu před nimi, kdy v jednom případě řidič jedoucí ve stejném směru jízdy a ve stejném jízdním pruhu, musel zpomalit a poté zcela zastavit z důvodu kolony, který se vytvořila před ním (více zde).

Ve druhém případě musel řidič nákladní soupravu v místě odstavit z důvodu dopravní nehody a i když byla nákladní souprava řádně označena jako v překážka v silničním provozu, další řidič překážku přehlédl a do stojícího vozidla v plné rychlosti narazil.

V případě obou tragických nehod řidiči, kteří jeli po dálnici D1 ve stejném směru jízdy, stojící vozidla zřejmě přehlédli a v plné rychlosti do nich zezadu narazili. Oba zůstali ve vozidlech zaklíněni a oba těžkým zraněním
na místě podlehli.

V této souvislosti znovu apelujeme na všechny řidiče, kteří jezdí po dálnici D1, kde se v některých úsecích dálnice stále opravuje a provoz je výrazně omezený, což přináší tvorbu kolon, aby se plně věnovali řízení vozidla, aby dodržovali nejvyšší povolenou rychlost, dodržovali bezpečný odstup za vozidlem, které jede před nimi a aby sledovali informačních tabule na dálnici D1.
V letošním roce zemřelo na silnicích v Kraji Vysočina při dopravních nehodách jednadvacet osob. Na dálnici D1 v úseku, který patří do služební působnosti dálničního oddělení ve Velkém Beranově, se v letošním roce jedná o třetí tragickou dopravní nehodu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna