Jihočeši a Vysočina začnou jednat o financování úzkokolejky v roce 2018

Na sklonku každého kalendářního roku se uzavírají smlouvy o financování pro rok další. Podobná jednání nyní čekají Jihočeský kraj a Kraj Vysočina se společností Jindřichohradecké místní dráhy.

vlak

Letos poprvé úzkokolejka zahrne do úhrady prokazatelné ztráty i účet od Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) za řízení provozu na úzkokolejce.

„Od roku asi 2013 upozorňujeme oba kraje, že by měly tento poplatek hradit. Dostali jsme v minulosti slib od hejtmana Zimoly, že se to dořeší a nedořešilo,“ povzdechl si ředitel Jindřichohradecké místní dráhy Boris Čajánek.

Úzkokolejka vyúčtuje oběma krajům poplatek zaplacený SŽDC a kraje budou muset tento poplatek začít hradit. Podle informací Občasníku půjde o miliony korun ročně.

„Nemá tedy smysl komentovat např. požadavky na úhradu poplatku za provoz a údržbu dopravní cesty, protože budou součástí nadcházejících jednání s dopravcem,“ uvedla mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková.

Jihočeský kraj i Kraj Vysočina teď vyjednávají o společném postupu při jednání s úzkokolejkou. Dopravu na úzkokolejce by mohl podle informací Občasníku objednávat Jihočeský kraj, kterému by Vysočina proplácela vyúčtování za úsek trati na Vysočině.

„Musím trvat na dodržení platné smlouvy. Nemohu jednat v rozporu se zájmy Kraje Vysočina,“ uvedl vysočinský radní pro dopravu Jan Hyliš.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna