JVAK nad zlato: úředníci Magistrátu nařídili poprvé v Česku vodárenskou veřejnou službu

Poprvé v Česku nařídili úředníci jihlavského Magistrátu veřejnou službu ve vodárenství.

O vodárenský majetek s právem hospodaření se na území krajské metropole bude alespoň dočasně starat městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK).

Rozhodnutí úředníků Magistrátu se dotkne deseti tisíců obyvatel Jihlavy připojených především k nově postaveným vodovodům v posledních letech.

Už v létě 2017 zrušil Krajský úřad Kraje Vysočina právo hospodaření u části vodárenského majetku a vykonavatelnost rozhodnutí odložil na rok 2019. O provozování tohoto majetku v hodnotě přes tři sta padesát milionů korun se nepodařilo uzavřít dohodu dvou vlastníků sousedící vodárenské infrastruktury, proto v poslední pracovní den roku 2018 došlo k použití mimořádného prostředku: zajištění provozování vodovodů z moci úřední jako veřejné služby.

Případné odvolání proti nařízení veřejné služby nemá odkladný účinek. Už na podzim jihlavští úředníci zahájili řízení o nařízení veřejné služby a předali spis k rozhodnutí na Krajský úřad (více zde), právníci města Jihlavy rozhodnutí napadli ministerskou stížností (více zde). Rozhodnout tak museli úředníci Magistrátu, náklady na výkon úředního rozhodnutí ponesou obyvatelé Jihlavy v rozpočtu města.

Městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace se tak musí postarat o plynulost dodávek pitné vody občanům města, stejně tak musí zajistit fungování kanalizace. To vše na příkaz města Jihlavy jako veřejnou službu.

Další části vodárenského majetku na území krajského města i nadále provozuje Vodárenská a.s. vlastněná Svazem vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko. Před pěti lety Jihlava odešla ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko a snaží se získat vodárenský majetek v hodnotě kolem dvou miliard korun do vlastní správy.

U majetku s právem hospodaření nemůže být vlastnických sporů o tom, komu majetek patří. Na listu vlastnictví je zapsáno Statutární město Jihlava jako vlastník, proto Krajský úřad zrušil právo hospodaření s tímto majetkem SVAKu a odložil vykonavatelnost na rok 2019.

Dnes má Jihlava „v záloze“ vlastní vodárenskou společnost připravenou provozovat vodárenský majetek města. JVAK ustál úvahy místních politiků v Jihlavě o sloučení s Technickými službami města Jihlavy i úvahy o přerušení podnikatelské činnosti do momentu úplného předání vodárenského majetku do rukou města.

Ředitel JVAKu Jiří Benáček deklaroval schopnosti i zájem městské společnosti postarat se o majetek města okamžitě po nařízení veřejné služby (více zde).

Město Jihlava potvrdilo informace Občasníku o přepočtu vodárenských cen a zveřejnilo seznam ulic s očekávaným přepočtem cen služeb (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů