Bezradnost nad Břevnicí: Co dál s nakaženým ústavem?
Nákaza koronavirem COVID-19 je potvrzena u většiny seniorů i personálu v Domově pro seniory Břevnice u Havlíčkova Brodu. Hygienikům a úředníkům Kraje Vysočina ovšem trvá příliš dlouho rozhodování o odpovídajících ochranných opatřeních v zájmu ochrany obyvatelstva.
Zodpovědnost je na úřednících Krajské hygienické služby, kteří by měli odpovídající opatření vyhlásit i na úřednících Kraje Vysočina v čele s náměstkem Pavlem Fraňkem.
Bezradnost je ovšem vidět na státních i na krajských úřednících: žádná ochranná opatření jako při zjištění nákazy obyvatelstva v Kynicích. Tady hygiena neprodleně nařídila karanténu a obec začali hlídat policisté – vstup zakázán!
Čas běží. V Břevnici vše funguje normálně dál, jako kdyby nákaza nebyla. Absence ochranných i krizových opatření může situaci velmi rychle zhoršit. Řešení celé krizové situace teď leží na samotné ředitelce Domova Břevnice a její vůli situaci zvládnout.
O činnosti náměstka Fraňka (ANO) za krizové situace nákazy v krajském sociálním zařízení Břevnice je k dispozici absolutní minimum informací. Stejné minimum informací je k dispozici o distribuci pomoci pro nakažené zařízení.
Čekání s rukama v klíně může velmi rychle na Vysočině eskalovat do situace jaká je ve Španělsku nebo Itálii. Proto je důležité, aby Kraj Vysočina urychleně rozhodl o odpovídajících krizových opatřeních po zjištěném ohnisku nákazy v krajském sociálním zařízení. Nerozhodnost úředníků může ohrozit další životy.
AKTUALIZOVÁNO: Potvrzeno úmrtí klientky Domova Břevnice (více zde). Kraj Vysočina požádal o nasazení Armády České republiky (více zde).