Krize primátorky: Koalice bude dělat špinavou práci

Primátorka Statutárního města Jihlava Karolína Koubová naznačila na svém profilu další politické záměry koalice na jihlavské radnici.

“ Špinavou práci uděláme my a oni si do nás ještě mohou kopnout, protože dobře vědí, že nemůžeme veřejně prozrazovat např. obchodní tajemství,“ napsala primátorka Karolína Koubová (Fórum).

Jinými slovy se nikdo nedozví o tom, co přesně je špinavá práce, kterou se koalice pod vedením primátorky Koubové chystá udělat. Ruce si nepochybně ušpiní všech devatenáct koaličních zastupitelů a radních města. Včetně dvou zastupitelů KDU-ČSL.

Koalici na jihlavském Magistrátě utvořilo uskupení Fórum Jihlava pod vedením primátorky Karolíny Koubové (což je pouze marketingová značka politického hnutí Starostové a Nezávislí (STAN), ODS pod vedením prvního náměstka Petra Laštovičky, koalice TOP09 utvořená z TOP09, Pirátů a Strany Zelených pod vedením náměstka Víta Zemana (TOP09). V koalici zatím zůstává i KDU-ČSL i když její lídr Jaromír Kalina se vzdal na konci června funkce náměstka primátorky a odvolal svůj podpis pod koaliční smlouvou. Koalici drží nad vodou dva zbývající zastupitelé KDU-ČSL Josef Kodet ml. a nestraník Martin Laštovička.

Primátorka Karolína Koubová společně s prvním náměstkem Petrem Laštovičkou na konci června vyvolali politickou krizi, když ohlásili záměr vyměnit právníky města bez předchozí dohody s ostatnimi koaličními partnery.

V dlouholetém právním sporu dosavadní právní kancelář vymohla na protistraně (SVAK Jihlavsko s dceřinou společností Vodárenská a.s.) stovky milionů korun a provozování části vodárenského majetku města v režimu veřejné služby.

Ředitel městské společnosti, advokát a náměstek Kalina (KDU-ČSL) dostali od primátorky označení „letitý klan“. Úspěch se totiž neodpouští.

Politické uskupení Fórum Jihlava je přímo napojeno na uskupení Starostové a Nezávislí (STAN), předseda představenstva Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) Roman Fabeš je krajským zastupitelem za uskupení Starostové pro Vysočinu, což je marketingová značka STANu pro krajskou politiku. Předseda zastupitelského klubu Fórum Jihlava je členem krajského vedení STANu na Vysočině. „Dohoda se Starosty“ dostává reálné obrysy

„Letitý klan“ stvořený primátorkou Koubovou v podobě dosud vítězného týmu ředitel městské společnosti, advokát a náměstek Kalina je rozprášen. Rodí se klan nový: primátorka, první náměstek a nový právník.

Současně vedení města usilovně hledá dokumentaci k průběhu dlouholetého právního sporu. „Zálohovací komando“ v podobě předsedy představenstva městské vodárenské společnosti Miroslava Tomance a předsedy dozorčí rady Martina Buriana se pokusilo získat data z notebooku ředitele společnosti Jiřího Benáčka. Ředitel Benáček skončil po incidentu se „zálohovacím komandem“ v pracovní neschopnosti. O činnosti „zálohovacího komanda“ nejsou k dispozici přesné informace, existuje několik verzí pokusu o zálohování dat z notebooku ředitele městské společnosti.

Přesný popis „špinavé práce koalice“ bude možný získat zřejmě až s odstupem mnoha měsíců nebo let. Konkrétní aktivity primátorka Koubová zakrývá poukazem na obchodní tajemství.

Špinavé práce koalice se už neúčastní lídr a předseda KDU-ČSL Jihlava Jaromír Kalina, který odvolal svůj podpis pod koaliční smlouvou a vzdal se placeného postu náměstka primátorky. Primátorka Koubová může pokračovat ve špinavé práci díky koaliční podpoře zbývajících dvou zastupitelů KDU-ČSL na jihlavské radnici.

Městský výbor KDU-ČSL má v nejbližších dnech znovu jednat o politické situaci a dalším setrvání v koalici. Odhadnout jejich politické postoje je velmi těžké, zbývající dva zastupitelé rozhodují o bytí či nebytí koalice.

Špinavá práce primátorky Koubové má šanci na úspěch jen s podporou zbývajících zastupitelů KDU-ČSL. Pokud se KDU-ČSL odmítne účastnit špinavé práce primátorky a zbytku koalice, čeká primátorku Koubovou hodně horká podzimní sklizeň výsledků letní politické krize.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna