Krize primátorky: pro sebedůvěru koalice chybí detaily dohody

Už večer po první schůzce s lidovci oznámila primátorka Karolína Koubová splnění části požadavků KDU-ČSL pro další koaliční spolupráci (více zde). Chybí ovšem podstatné detaily o splněných požadavcích. Vlastně se neví vůbec nic.

Po dvanáctileté spolupráci skončila ze dne na den advokátní kancelář Ondruš, místo ní nastupuje právník, který před několika lety násilně převzal jihočeské firmy ve službách firmy z Panamy (více zde).

Tuto výměnu provedla primátorka Karolína Koubová za zády KDU-ČSL bez projednání a dosažení shody v koalici. Předseda KDU-ČSL Jihlava Jaromír Kalina okamžitě rezignoval na funkci náměstka primátorky (rezignační dopis přímo zde).

Primátorka Karolína Koubová doufala ve vyřešení rezignace svého náměstka Kaliny do podzimního jednání zastupitelstva, opozice ovšem začala shromažďovat podpisy pro svolání mimořádného zastupitelstva ještě v létě (více zde).

KDU-ČSL Jihlava odmítla jednat o personální náhradě svého předsedy Kaliny ve funkci náměstka a požaduje úpravu koaliční dohody (více zde). Lidovci žádají, aby s nimi primátorka Koubová jednala jako s rovnocennými partnery.

Zajímavá situace nastane, pokud se primátorce nepodaří upravit koaliční dohodu: Opozice slibuje jednání o „personálních otázkách“, což může být prakticky cokoliv. Počínaje hlasováním o návratu předsedy KDU-ČSL Kaliny do funkce náměstka primátorky a konče hlasováním o důvěře v primátorku Karolínu Koubovou.

Dosavadní právní kancelář Ondruš dotlačila městskou vodárenskou společnost Jihlavské vodovody a kanalizace až k provozování části vodárenského majetku formou veřejné služby. Její konec ve službách města byl „blesk z čistého nebe“ (více zde). Primátorka Koubová nedokáže říci, kdo vybral novou právní kancelář (více zde).

Starostové mimojihlavských obcí ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) dál profitují z neústupného postoje: provozování vodárenských služeb v krajském městě je doslova zlatým dolem. Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) přirovnal SVAK Jihlavsko k loupežníkům (více zde) a slíbil pokračovat ve vymáhání informací o činnosti SVAK Jihlavsko (více zde). Náměstek Laštovička rezignoval na řízení městské vodárenské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace prakticky ve stejný moment jako náměstek Kalina na funkci (více zde).

Už po šesti měsících ve funkci musí primátorka Karolína Koubová obnovit důvěru lidovců ve fungování koalice, která důležitá rozhodnutí dělá bez vědomí a souhlasu lidovců. Výměna právníků se bezesporu promítne v další fázi právního sporu.

Ovšem primátorka Karolína Koubová se rozhodla ovlivnit budoucnost právních sporů ústupem z tvrdé linie vedení právních sporů o majetek města ve prospěch obchodní dohody. Obchodní dohoda se starosty mimojihlavských obcí může primátorce Koubové přinést pozici v čele kandidátní listiny Starostů a Nezávislých (STAN) pro krajské volby 2020. A z místní úrovně politiky může být rázem úroveň vyšší. Třeba i post radní kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna