Prohlášení fondu Generace 21 k pokračující protiuprchlické kampani TV Prima

kostelPředevším opakujeme sdělení z našeho prvního vyjádření (více zde), že se omlouváme za nevhodná slova, která byla vyslovena. Nebyla však v žádném případě vyslovena v síle, dikci, ani souvislostech, jak je prezentovala TV Prima.

– V první reportáži TV Prima použila nepravdivý synchronní překlad – tento fakt dosud nevysvětlila. Vynechala z přímé řeči pozitiva a naopak přidala negativa. Fakt, že nyní zveřejnila jinou, dosud neznámou část nahrávky, z níž v reportáži synchronní překlad doplnila, na tom nic nemění. Navíc v dnešní reportáži použila nepravdivá tvrzení – Nadační fond Generace 21 nikdy neřekl, že popírá vyřčená slova – u rozhovoru jsme nebyli a proto jsme TV Prima požádali o nahlédnutí do hrubého materiálu. S omezenou znalostí, kterou jsme měli, jsme pouze upozornil na rozpor mezi synchronním překladem a originálem v původní reportáži, a ten platí. Slovní spojení zaznělo jinde – vložit jej do úst člověku v synchronním překladu, kde to neříká je nepřípustné. Navíc, dle vyjádření George Batto se slova o stáji nevztahovala k jihlavským bytům, byla míněna obecně. Reportér však tyto dvě věci spojil a hrubě tak poškodil náš vztah k městu i projekt jako takový.

– Významnou částí sdělení pana Batta a rozhovorů uprchlíků s redaktorem byla vyjádření vděčnosti za pohostinnost a laskavost lidí v ČR, místo toho se reportáž plně soustředila na několik nešťastných slovních vyjádření, která vyzněla negativně. Reportér, který se na místě tvářil jako přítel, tak hrubě zneužil důvěru lidí, kteří mají orientální mentalitu a nulové zkušenosti s médii.

– Fakt, že křesťané jsou v Iráku vzdělaná část populace, a tedy lidé, kteří byli před vyhnáním z domovů dobře zabezpečeni, opakujeme od začátku, stejně jako fakt, že právě proto se mohou začlenit do české společnosti. Přivážíme je proto, že jim v zemi jejich původu jde o život, ne proto, že chodí v hadrech. Židé v nacistickém Německu byli podobně vzdělaní a majetní, než je odvezli do koncentračních táborů. Navíc jsme také jasně oznámili, odkud přicházejí a je veřejně známé, že první skupina se již před delším časem dostala z Iráku do Bejrútu. Zde žila v relativně lepších podmínkách, navíc se statutem uprchlíků UNHCR. Tito lidé ale nejsou ekonomičtí uprchlíci, v případě návratu z Libanonu, kde našli pouze dočasné útočiště, do Iráku, by byli v ohrožení života. Reportáž z toho udělala senzaci, která senzací není. Na cestu do ČR nyní čekají další lidé z uprchlických táborů v Iráku.

Skutečně nechápeme, co TV Prima v této zjitřené společenské atmosféře vede k dalšímu rozdmýchávání xenofobních nálad a ničení lidských osudů. Dnešní reportáž TV Prima chápeme jako zcela jasnou pomstu subjektu, který si dovolil zpochybnit korektnost jejich zpravodajství, a jako snahu projekt na záchranu 153 křesťanů zničit. Politikou Nadačního fondu Generace 21 je nicméně od samého počátku otevřenost a budeme v tom pokračovat navzdory této špatné zkušenosti s jedním bulvárním médiem.

Děkujeme všem podporovatelům a partnerům, kteří nám vyjádřili důvěru i v této nepříjemné situaci.

Tým Nadačního fondu Generace 21

life

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna