Radní Mayer (ANO): Za podklady pro Radu města musí někdo zodpovídat!

Jihlavskou politikou na konci podzimu hýbe „antifušerská“ vyhláška (více zde) na zvýšení kvality předkládaných materiálů od úředníků k projednání v Radě města. Občanští demokraté vyhlášku označili za šikanu úředníků (více zde). Radní Daniel Mayer (hnutí ANO) poskytl Občasníku vyjádření k celé problematice.

– Návrh náměstka Výborného na „antifušerskou“ vyhlášku pro úředníky města považuje ODS za šikanu úředníků. Jak to vnímáte Vy?

Daniel MayerJá bych asi nepoužil výraz „antifušerská  vyhláška“, nicméně iniciace této směrnice vyplývá z dlouhodobých problémů při řízení města. Pan náměstek Výborný má v řadě ohledů pravdu a podle nás zde dlouhá léta chyběla jasná metodologie práce uvnitř magistrátu, která by jasně definovala zodpovědnost při tvorbě podkladů pro Radu města, či Zastupitelstvo města. Vnitřní směrnice jednoznačně pomůže při zkvalitnění práce Magistrátu:
v minulosti jsme si všimli, že za některé úkony Magistrátu nebyl nikdo zodpovědný. Například za nákup služebního auta Škoda Octavia combi bývalého p.náměstka Vymazala dodnes nikdo nemůže. Koupilo se, porušily se pravidla pro nákup dle vnitřní směrnice  a nikdo neví, kdo je za to zodpovědný.  Jako hnutí ANO chceme, aby za každý pracovní výstup pro Radu města či zastupitelstvo byl někdo zodpovědný za relevantnost a správnost informací obsažených v podkladech.

– Pomohla by výměna tajemníka jihlavské radnice?

Nastoupil jsem do Rady města předminulý týden, je to krátká doba na hodnocení práce tajemníka z pohledu radního města. Vždy jsem požadoval, stejně jako všichni mí kolegové z Hnutí ANO, aby město fungovalo profesionálně a transparentně. Pokud bude pan tajemník schopen řídit radnici v tomto duchu, pak nebude důvod uvažovat o jeho výměně.

– Jak makáte jako člen hnutí ANO městu Jihlava?

Jsem radním města asi deset dní. Snažím se radit při získávání dotací pro město a dělám to bezplatně. Zimní stadion, fotbalový stadion a revitalizace centra města jsou projekty, kde by se mohly najít různé formy veřejné podpory, případně by se zde mohl uplatnit soukromý kapitál. V takovýchto otázkách bych byl rád užitečný.

– Budete chtít jako radní města si pohlídat městské společnosti?

Rád bych získal křeslo v dozorčí radě Dukly Jihlava. Dalším kandidátem do dozorčí rady Dukly Jihlava by mohl být například Stanislav Doležal (KSČM). Přijde mi jako člověk, který se o hokej zajímá a dlouhodobě se k tomuto tématu vyjadřuje, takže nevidím důvod, proč by nemohl být členem dozorčí rady Dukly. Chtěli bychom navzdory zažité letité praxi nabídnout místa ve statutárních orgánech těchto společností i členům opozice, kteří budou konstruktivní a budou mít co říct k danému tématu.

– V řídícím výboru rekonstrukce zimního stadionu je už Vaše manželka jako náměstkyně primátora. Vy jste majitelem poradenské agentury na získávání dotací. Budete usilovat o účast v řídícím výboru?

Manželka Jana reprezentuje naše hnutí ANO dostatečně. Neumím si představit, že bych dva pracovní dny v každém týdnu věnoval práci v řídícím výboru. Za sebe bych doporučoval tam dát právníka se zkušenostmi s tendry podle FIDICu a dále člověka se zkušenostmi s developmentem podobných projektů.

– V jihlavské politice veškerá opoziční kritika míjí primátora města a valí se na primátorova náměstka Vratislava Výborného. Čím to?

Pan náměstek Výborný opustil kdysi řady ODS, posledních dvacet let je výraznou politickou figurou města Jihlavy. Zřejmě tedy doplácí na svoji popularitu.  nicméně já bych na něj rozhodně nesvaloval vinu za to, že se rozpadla minulá koalice. Těch důvodů tam byla celá řada a myslím, že je lepší se věnovat věcem budoucím než minulým!…

– Vaše poradenská firma pracuje v několika sousedních zemích, v Jihlavě ani Kraji Vysočina ale žádné vlastní projekty nemáte?

To je  zcela záměrné. Vstoupili jsme s manželkou v Jihlavě do místní politiky, ale ne z důvodu, že bychom potřebovali zakázky. Město Jihlava může a bude profitovat z našich schopností a zkušeností, ale pro EUFC to nebude v komerční rovině. Práce máme dost. Podle mě účast ve vedení města se morálně neslučuje se získáváním městských zakázek. Kromě jiného bych tímto přístupem rád přispěl ke zlepšení kultury tohoto města tím, že nebudu navazovat na zažitou praxi mých politických předchůdců.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna