Náměstek Výborný: Konec úřednické fušeřiny! Radní budou dostávat kvalitní podklady

Změna ve složení koalice na jihlavské radnici v podobě odvolání zástupců uskupení Forum Jihlava a ODS zřejmě není poslední změnou ve fungování radnice. Podle programových priorit nové koalice je cílem „Efektivní, transparentní a uživatelsky příjemný magistrát“ – celý dokument zde .

Náměstek Výborný nechtěl ve svém hodnocení „střílet do minulosti“ a srovnávat fungování současné a minulé rady města. Řečnická cvičení radních za ODS jsou minulostí.

„První jednání rady města s novými radními z ANO proběhlo dobře. Diskusní příspěvky radních nebyly tak rozsáhlé, ale věcné. Magistrát jako úřad je nemocný, chyby úřadu se přenášejí na Radu města,“ prohlásil předseda zastupitelského klubu ČSSD Vratislav Výborný.

Vratislav Výborný

Připravuje se změna odpovědnosti úředníků magistrátu při předkládání materiálů do Rady města. Úředníci budou muset radním města odůvodňovat a doporučovat stanoviska k rozhodováním vedení města.

„První návrh postupu jsme zpracovali s náměstkem Kalinou a setkal se zdrcující kritikou úředníků,“ naznačil Výborný. Podle informací Občasníku stojí za zdrcující kritikou tajemník úřadu Lubomír Dohnal. Úředníci mluví o paralyzování úřadu, pokud by měli navrhovat i variantní řešení pro Radu města.

Například smlouva mezi Odborem správy realit a městskou společností JVAK byl jako materiál radou města schválen a vzápětí přilétlo trestní oznámení od vedoucího správního odboru radnice Jana Vystrčila na ředitele JVAKu Jiřího Benáčka. Radní města pak čekalo podání vysvětlení do policejního protokolu.

„Tato situace je špatně. Tajemník radnice musí navrhnout řešení, jak se to srovná,“ řekl náměstek Výborný.

Drastická opatření ve fungování úřadu mohou zachránit ve funkci tajemníka Dohnala. Nemusí jít nutně přímo o personální opatření v odvolání vedoucích odborů, může postačovat nastavení fungování úřadů.

Radní města Jihlavy vyžadují kvalitu při přípravě materiálů k projednání na jednání Rady města. „Když se zjistí nepravda v materiálech pro Radu města nese odpovědnost konkrétní odbor. Pokud se to odboru nezdá, musí radním říci, proč se mu to nezdá a ne to hodit na hlavu radním města,“ vysvětlil náměstek Výborný.

Úředníci a odbory Magistrátu by měli v budoucnu ručit za kvalitu materiálů pro jednání Rady města. Případ pražské „“Opencard“ je pro jihlavské radní odstrašujícím případem: radním v Praze bylo řečeno „jinak to nejde“ a výsledkem byl soudní proces a odsuzující rozsudek soudu.

„Je potřeba zachovat stopu rozhodování radních města při rozhodování v různých variantách. Aby bylo jasné, jaké byly doporučení pro rozhodování ,“ dodal Výborný.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna