Starosta Pelhřimova bere jeden plat nebo dva? Neřekne to.

MIROSLAV MAREŠ

Pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD) vedle funkce uvolněného starosty města vykonává zároveň funkci jednatele firmy Městská správa lesů Pelhřimov.  Není jasné, zda starosta Pelřimova pobírá současně plat uvolněného starosty i plat jednatele Městské správy lesů Pelhřimov.

František Kučera (ČSSD) starosta Pelhřimova

„Tyhle informace jsou záležitostí zastupitelstva a valné hromady společnosti. Nebudu je sdělovat veřejnosti,“ sdělil pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD).

Časově ale obě funkce nemůže dlouhodobě zvládat, vysoké pracovní vypětí může mít vliv na jeho zdraví.

V dozorčí radě městské firmy zasedá například stranický šéf starosty Kučery – předseda Okresního výboru ČSSD Vnislav Jelínek. Členem dozorčí rady městských lesů je i starostův zástupce Ladislav Med (ODS).

Petr Leyer právník Transparency International

„Starosta města nemá obecně povinnost spolu s nástupem do funkce ukončit své působení v podnikající právnické osobě (ani soukromé, ani vlastněné městem). Pro členy zastupitelstva města, kteří jsou dlouhodobě uvolněni, je stanoveno jediné omezení, a to nemožnost pobírat odměnu za účast v orgánech podnikající právnické osoby, ve které má město hlasovací práva (ustanovení § 5 odst. zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů). Toto omezení však neplatí pro členy rady města a starostu, takže starosta může dva „platy“ (odměny) legálně pobírat. Jiná je ovšem otázka, zda výkon těchto dvou funkci je účelný a zda ho lze odpovědně zvládnout. Tento fakt ovšem záleží na posouzení např. rady města, která rozhoduje ve věcech města jako jediného společníka, je to otázka spíše politického rozhodování a odpovědnosti,“uvedl právník Transparency International Petr Leyer.

 

Co číst dál?

Dvojitý stres pelhřimovského starosty

Pelhřimovská radnice chystá změny finacování sportu

Rozhlasový projekt „Hrdina.cz“ ukazuje jihlavskou elitní školu Adolfa Hitlera

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna