Tajemník Dohnal kandiduje do úřadu v Brně

Tajemník jihlavské radnice Lubomír Dohnal je kandidátem občanských demokratů do vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Do funkce ho nominoval senátor Miloš Vystrčil.Senátor Vystrčil dementoval informaci, že by tajemník Dohnal byl společným kandidátem senátorského klubu ODS. Celý návrh označil za svou osobní aktivitu senátora.

„Pro podání nominace jsem potřeboval od pana Dohnala některé podklady, které mi dodal,“ uvedl senátor Vystrčil.

Vedení jihlavské radnice se o záměru tajemníka Dohnala odejít z vedení jihlavské radnice dozvědělo až z tisku.

„Rozumím panu tajemníkovi, že má zájem po těch letech na radnici o nové angažmá. Přece jenom je to člověk v nejlepším věku z hlediska profesního a je to velká výzva.Pokud bychom o tom řádně byli informováni, tak si umím představit, že bychom ho v tomto snažení i podpořili. Nemohu však pominout, že o této záležitosti nebylo informováno užší vedení města. V kombinaci s faktem, že nové angažmá by mělo začít již od 1.1.2017, tedy za asi 3 týdny a že se to dovídáme z novin, to na mně dělá dojem, že si úřad skutečně dělá co chce – a že panu tajemníkovi až tak na jihlavském úřadu snad ani nezáleží. A to je velice špatný signál,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Mayerová (ANO).

Úřad má začít pracovat od začátku příštího roku, sídlit bude v Brně. Na starosti bude mít kontrolu financování politických stran, což dosud náleželo sněmovnímu kontrolnímu výboru, i dodržování přijatých finančních limitů pro volební kampaně.

Podle návrhu ministerstva vnitra bude v čele Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí stát předseda a dohled budou vykonávat místopředseda a devět členů úřadu. Do funkcí je bude na návrh Senátu jmenovat prezident republiky.

Nově má mít každý politický subjekt povinnost předkládat samostatnou zprávu o financování volební kampaně. Dále se veřejnosti usnadní přístup k údajům o hospodaření stran a hnutí a volební kampaň bude možné financovat pouze prostřednictvím tzv. transparentního účtu, na kterém jsou veřejně přístupné všechny transakce.

Za porušení povinností bude politickým stranám a hnutím hrozit sankce v podobě pokut, pozastavení výplaty státních příspěvků nebo pozastavení činnosti.

Vláda bude vybírat mezi dvěma variantami zániku funkce předsedy kontrolního úřadu a pověřených zaměstnanců. Podle první k zániku funkce dojde při neslučitelnosti s jinou funkcí, například vznikem členství ve straně či hnutí. Podle druhé varianty bude neslučitelnost funkcí důvodem k odvolání, o němž bude rozhodovat prezident republiky.

V současnosti provádí kontrolu politických stran Poslanecká sněmovna, které musí každý politický subjekt vždy do 1. dubna předkládat výroční zprávu.

 

 

 

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna