Tajná zpráva STB: masakr v Třešti neprovedly SS, ale Wehrmacht

Ilustrační snímek historické rekonstrukce

Která jednotka SS přepadla Třešť 7.5.1945 ? Který vojenský velitel nařídil popravu 33 rukojmích na vězeňském dvoře soudní budovy? Pouze třešťský nacista Ewald Radtke a velitel jednotky, která postřílela rukojmí na vězeňském dvoře v Třešti unikali  po dlouhá desetiletí spravedlivému trestu československých soudů.Státní bezpečnost v akci „Mozaika“ se snažila ještě s odstupem tří desítek let od konce války najít Radtkeho i vojenského velitele, zodpovědné za masakr tří desítek občanů Třeště.

Zpráva Státní bezpečnosti z roku 1972 má stále razítko „Přísně tajné!

Pravděpodobně mělo jít o vojáky 6. pancéřové divize SS. Dotaz na rozmístění této vojenské jednotky u orgánů Německé demokratické republiky (NDR) přinesl překvapivou odpověď: Ministerstvo pro státní bezpečnost NDR (lidově Stasi) informuje Státní bezpečnost, že 6. pancéřová divize SS nikdy neexistovala! Podle vojenských orgánů NDR se pravděpodobně jednalo o 6. pancéřovou divizi Wehrmachtu, dislokovanou v prostoru Náměště nad Oslavou.

Příslušníci pancéřových jednotek Wehrmachtu nosili černé stejnokroje označené na límci a čepici symboly umrlčí lebky. Tím patrně došlo k záměně jednotky Wehrmachtu za jednotku SS.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna