Zastupitel Neckář (ANO): Konec jihlavského hokeje a sportů na ledě ?

Na konci listopadu se v prostorách Horáckého zimního stadionu konala beseda vedení Spolku fanoušků Dukly Jihlava s místními zastupiteli. O besedě kolují zatím pouze strohé informace, serveru Občasník se podařilo získat písemné vyjádření jednoho z účastníků besedy (více zde).

Vyjádření zastupitele Miroslava Neckáře (ANO) (bez redakčních úprav, nekráceno):

Jako zastupitel města jsem se účastnil neveřejné besedy pořádané spolkem fanoušků Dukly Jihlava. Chválím představenou prezentaci fanoušků, která byla věcná a ukazovala zhruba desetiletý průběh řešení či neřešení stávajícího Horáckého zimního stadionu. Opět byly připomenuty lokality při Pelhřimovské a Rantířovské ulici, kde je možné realizovat novou halu na zelené louce.

Nová koalice však přichází s návrhem zbourat Horácký zimní stadion a postavit na stávajícím místě novou halu. Jediným z koalice, kdo se nevyjádřil záporně k možnosti realizace haly na zelené louce, byl pan Ryška z ODS.

Zbourání Horáckého zimního stadionu lze bez nadsázky považovat za vůbec nejhorší řešení. Není totiž jisté, zda nová hala na totožném místě někdy vznikne. V současné době je vydáno na rekonstrukci stadionu stavební povolení na základě projektové dokumentace, kterou město objednalo a zaplatilo před cca 10 lety. Nová koalice však požaduje architektonickou soutěž na novou halu. Znamená to začít znovu kompletní novou projektovou dokumentací s vyřízením nového stavebního povolení.

Miroslav NeckářOd roku 1990 podnikám ve stavebnictví a za tu dobu moje firma NEST, spol. s r.o. realizovala řadu významných staveb, občas i v šibeničních termínech. S realizací staveb různého typu mám opravdu letité zkušenosti, právě díky své mnohaleté praxi si uvědomuji možná úskalí této zakázky, která bude opravdu náročná. Proto by jistě bylo krajně nevhodné ji nedomyslet nebo podcenit. Pokud budu uvažovat jako dobrý hospodář, bylo by žádoucí vyměnit staticky nevyhovující střechu a chlazení. Tyto práce by stály cca 200 mil. Kč. Práce by byly provedeny od dubna 2020 do prosince 2020. Znamená to, že nemožnost využívat ledovou plochu by byla minimální. Upravený stadion by se pak mohl užívat dalších 30 a více let. Současně by bylo vhodné pokračovat v pracích na přípravě nové multifunkční haly při Pelhřimovské silnici. Průzkumné práce jsou již provedeny, zbývá změna územního plánu, což by pro zastupitele neměl být velký problém. Nejdůležitější – tedy zajištění finančních prostředků – by bylo v případě výstavby nové haly zajištěno spolufinancováním ze strany státu a kraje. Dle jednání s krajem je jasné, že Kraj Vysočina rovněž preferuje stavbu na zelené louce.

Největší proti k výstavbě haly na stávajícím místě:

  • Není absolutní jistota, že bude v dohledné době vydáno nové stavební povolení. Do stavby se musí zakomponovat platné předpisy a standardy, v místě stavby se nachází park se vzrostlými stromy a také bývalé pohřebiště. Ke stavbě se bude vyjadřovat řada účastníků řízení a v případě námitek nenabude stavební povolení právní moc. Vyřešení připomínek k vydání současného platného stavebního povolení trvalo 2 roky!

  • Finanční možnosti města nejsou takové, aby zaplatilo za novou halu např. 1 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že stavba je v centru města, bez možnosti skladování materiálu na stavbě, vlastní stavbě budou předcházet bourací práce a lze předpokládat, že náklady budou minimálně o ¼ vyšší, než koalice nyní předpokládá. Městu na novou halu zřejmě nikdo nepřispěje, stavbu bude řešit úvěrem a při předpokládaných ročních splátkách kolem 100 mil. Kč již bude mít velmi omezené finanční prostředky na jiné aktivity. V současné době je město schopno na investice ročně vyčlenit cca 200 mil. Kč, polovina z rozpočtu investic půjde tedy 10 let na splátky úvěru.

  • V Jihlavě lze předpokládat dopravní kolaps, komunikace přilehlé k Horáckému zimnímu stadionu jsou velmi frekventované.

  • V případě, že se podaří Dukle postoupit zpět do extraligy, nebude ji mít kde hrát. Jediným možným stadionem na Vysočině, kde je možné extraligový hokej hrát, je v současné době Jihlava. Náklady spojené se stěhováním Dukly do jiných stadionů jsou vyčíslené minimálně na 25 mil. Kč za sezonu. Dukla tedy v Jihlavě končí, jedinou možnou záchranou pro ni by bylo, že by ji někdo koupil, s Jihlavou by pak ale již v budoucnu neměla nic společného.

  • V případě realizace nové haly na stejném místě lze reálně předpokládat, že pokud bude do 5 let možné novou ledovou plochu otevřít, bude to velký úspěch za nepřiměřených výdajů. Po tuto dobu však budou mít současní uživatelé ledové plochy smůlu. Pro jihlavské mladé hokejisty, krasobruslařky, děti, které zde navštěvují kurzy bruslení, školky a školy i veřejnost možnost bruslení v Jihlavě na dlouhou dobu končí. Nezbývá než doufat, že snad ne úplně navždy.

zastupitel města Jihlavy Ing. Miloslav Neckář

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna