AMPLE STRIKE 2016: nad Vysočinou se budou nacvičovat vzdušné boje

Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE bude pro náměšťskou základnu vysloveně srdeční záležitostí díky účasti čtveřice letounů Su-22M4 polské armády. Ještě před několika lety stroje tohoto typu sloužily na základně Náměšť nad Oslavou ve službách české armády.

Vedle polských strojů se mezinárodního cvičení zúčastní celkem čtyřiatřicet strojů ze sedmnácti armád. Na cvičení se bude nacvičovat téměř pět set různých scénářů spolupráce letectva s pozemními návodčími. Vojenští návodčí působí na bojišti jako součást integrace mezi pozemními a vzdušnými silami armády. Pilotům letadel například laserem označují cíle pro vzdušný útok.

Cvičení AMPLE STRIKE se zúčastní i vrtulník ALIEN TIGER ve službách Armády České republiky

Samotný výcvik bude probíhat od devíti hodin ráno do jedenácté hodiny večer.

Vlastní výcvik bude probíhat celkem v šesti operačních prostorech – ve Vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vicenice u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva Čáslav, Správy letiště Pardubice a u 15. ženijního pluku v Bechyni.

Tiskový mluvčí cvičení kpt. Tomáš Maruščák a brigádní generál Jaromír Šebesta

„Každá podobná aktivita znamená určité omezení pro obyvatele v oblastech činnosti. Věřím, že chápete snahu Armády České republiky a jejich vzdušných sil aktivně se podílet na rozvíjení schopností našich a koaličních vojáků,“ řekl velitel vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Jaromír Šebesta.

Do mezinárodního cvičení se zapojí také celkem 360 záložníků z osmi pěších rot krajských vojenských velitelství.„Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitého objektu státu,“ prozrazuje podplukovník Pavel Král, zástupce náčelníka štábu základny.

Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE vzniklo jako reakce na incident „Blue-on-Blue“, kdy na misi v Afgánistánu po sobě střílely jednotky NATO v rámci „přátelské střelby“. Incident vedl ke sjednocení postupů v rámci NATO a inicioval realizaci účelově zaměřených spojeneckých cvičení.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů