ANO odešlo z jednání městského zastupitelstva. Koalice stojí i na tom, kdo odejde na WC

Zastupitelský klub Hnutí ANO opustil pondělní zasedání Zastupitelstva města Jihlavy. „Stalo se tak na protest proti průběhu a způsobu řízení této schůze, který považujeme za nedůstojný.“ Uvedl předseda zastupitelského klubu Radek Popelka.

V úvodu zasedání primátorka Karolína Koubová (STAN – Fórum Jihlava) přítomné seznámila s tím, že zastupitelé uskupení Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou a Martin Laštovička (za KDU-ČSL) podepsali koaliční smlouvu a koalice disponuje 19 hlasy.

Skutečnost je taková, že koaliční smlouvu podepsalo pouze osmnáct zastupitelů a „nová“ koalice e tedy menšinová. „Koaliční krize trvá již od července 2019. Jihlavu paralyzuje marná snaha o její udržení. Bohužel skutečné problémy, které Jihlavu trápí, jdou stranou,“ doplnila zastupitelka Magdaléna Skořepová (ANO).

Nefunkčnost nového modelu koalice se projevila vzápětí, kdy o jediný hlas neprošel návrh na volbu uvolněného člena Rady. Ihned po vyhlášení tohoto výsledku tajné volby zavládl v řadách koalice chaos a horečně se začal hledat důvod pro opakování volby.

Bezprostředně poté nastal další problém, kdy se koaliční zastupitelka zdržela mimo zasedací síň a její chybějící hlas zapříčinil, že se nepodařilo určit nové pořadí náměstků.

Minimálně do dalšího zasedání Zastupitelstva tak bude funkci 1. náměstka místo Petra Ryšky (ODS) vykonávat Vít Zeman (ŽiJ).
Už to vypadalo, že dojde k přerušení zasedání, naštěstí se však úředníkům podařilo chybějící zastupitelku najít a přivést do sálu a mohlo se pokračovat.

„Nejen, že celá koalice stojí na jednom hlasu, ale osud Jihlavy záleží i na tom, kdo a kdy si odskočí na WC,“ konstatoval Richard Šedivý.
Poslední kapkou byla absolutní ignorace požadavku zastupitele Daniela Mayera na krátkou přestávku před hlasováním o jednom z klíčových bodů zasedání, dohodě se SVAK a VAS v případě vodohospodářského majetku. Desítky minut na odborné dotazy a argumentaci opozice z celého vedení města odpovídala pouze primátorka.

„Navrhoval jsem krátké přerušení na poradu jednotlivých klubů. Finální verze předkládaného materiálu byla zastupitelům předložena těsně před zahájením zasedání a obávám se, že si ji nikdo nestihl ani přečíst natož zodpovědně nastudovat a dát do souvislostí.“ Zdůvodnil svůj požadavek
Daniel Mayer.
Návrh dohody se SVAK a VAS byl nakonec schválen jen těsnou většinou.
Koalice okolo Karolíny Koubové se zpočátku zaštiťovala otevřeností a transparentností.
Často padala slova jako participace a zapojení široké veřejnosti. Praxe je bohužel taková, že se veškeré rozhodovací procesy odehrávají v úzkém kruhu vyvolených za zavřenými dveřmi.

Celou situaci shrnul Zdeněk Faltus: „Jak jsem již uvedl v průběhu zastupitelstva, Hnutí ANO má nejpočetnější klub a jako vítěz voleb nabízíme jednání každému, kterým na osudu Jihlavy záleží. Zatím se ovšem zdá, že s námi někteří jednat nechtějí a problémy menšinové
koalice raději nevidí.“

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů