Po uzavření dohody s ODS hnutí ANO obrátilo. Lidské zklamání a nedůvěra, tak popisuje současné vztahy předseda humpolecké ODS

Krize na radnici v Humpolci, která byla patrná už v průběhu roku například viditelnými neshody mezi koaličními partnery, a to hnutím ANO, sdružením HumpolecGo!, hnutím STAN a Piráty, a tristní komunikací ze strany vedení města k zastupitelům i k veřejnosti, vyvrcholila v průběhu října rezignací starostky Aleny Štěrbové (za hnutí ANO). Štěrbová na vlastní žádost skončila v čele města k 31. říjnu 2023 s tím, že se vzdá i mandátu zastupitele, a to na nejbližším zasedání Zastupitelstva města Humpolce, které připadá na 22. listopadu. Jako důvod svého rozhodnutí uvedla v oficiálním vyjádření vážné rodinné důvody.

Ve volbách vítězné hnutí ANO zároveň vypovědělo koaliční smlouvu a k nové spolupráci ve vedení Humpolce oslovilo ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Starosty pro občany (STO). Po ústní dohodě mezi těmito pěti subjekty však hnutí ANO obrátilo a od domluvy nakonec odstoupilo.

Bylo to právě humpolecké hnutí ANO, jakožto vítěz komunálních voleb v roce 2022, které iniciovalo vznik nové koalice, která by oproti té současné čítala šestnáct členů z celkových jednadvaceti zastupitelů. Nynější koalice má členů jedenáct.

„Měli jsme společné jednání, kde jsme jako ODS deklarovali jasný požadavek, a to vyvedení města Humpolce ze stagnace, ve které se poslední rok ocitlo. Navíc v době, kdy je nutné tvořit rozpočet na příští rok. Všechny oslovené subjekty se na tomto hlavním cíli shodly, zkušení nabídli své zkušenosti a byli připraveni se aktivně zapojit do práce pro město, ať už přímo ve vedení města, nebo v radě, zastupitelstvu, komisích, ve výborech i ve svém volném čase. Plácli jsme si ve středu 8. listopadu, zbývalo jen složit radu města ze všech pěti subjektů,” uvedl předseda humpolecké organizace ODS, zastupitel města a bývalý starosta města Karel Kratochvíl.

Hnutí ANO ale hned v následujících dnech obrátilo o sto osmdesát stupňů. „Co je skutečně v pozadí, to se můžeme jen dohadovat. Nakonec jsem to byl já, kdo hnutí ANO napsal zprávu s připomenutím prosby o definitivní stanovisko, načež jen mně přišla odpověď, že ANO jednání s ODS ukončilo. Ostatní kolegy se neobtěžovali ani informovat,” zmínil Karel Kratochvíl.

Podle předsedy humpolecké ODS to pravděpodobně znamená, že se ANO vrací ke svým původním koaličním partnerům, se kterými má téměř od začátku aktuálního volebního období neshody a se kterými spolupráci po rezignaci starostky vypovědělo. „Tato zkušenost podle mého názoru bohužel povede k velkému prohloubení nedůvěry mezi zastupiteli, a to rozhodně v koalici i ve vztahu koalice-opozice. Místo toho, abychom šlápli do pedálů a pokusili se napravit to, co se za rok viditelně neúspěšné spolupráce ve vedení města v jeho dalším rozvoji spíše neuskutečnilo, než uskutečnilo, jsme vystaveni intrikám a osobním ambicím některých kolegů, kteří, jak se zdá, vnímají zodpovědnost za vedení města jako pokus-omyl,” řekl Karel Kratochvíl a dodal, že se ODS Humpolec bude i nadále snažit aktivně pracovat pro město a jeho občany. „Rozhodně nepolevíme, je před námi hodně úkolů a my budeme tlačit na to, aby se zodpovědně naplňovaly. Stále si myslíme, že hrát si na maloměstě na koalici a opozici nebo na politickou příslušnost je poněkud zbytečné až nežádoucí, ale na straně druhé jsme prostým lidským přístupem některých kolegů velice zklamaní. Přesto upřímně doufáme, že se vývoj města Humpolce konečně posune pozitivním směrem. To vše ukáže čas,” uzavřel Kratochvíl.

Město Humpolec je od 1. listopadu bez starosty. Vedení zastupují místostarostové Petr Machek (HumpolecGo!) a Pavel Hrala (STAN). Koalici tvoří hnutí ANO (6 mandátů v zastupitelstvu), HumpolecGo! (3 mandáty), STAN (1 mandát) a Piráti (1 mandát).

AKTUALIZOVÁNO: Nové složení vedení města Humpolec najdete přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů