Artefakt z Brtnice čeká záchrana z rukou restaurátorů

Náhrobní kámen bývalého majitele zámku Brtnice Hynka z Valdštejna by mohli v brzké době restaurovat studenti Fakulty restaurátorství pardubické univerzity.
Náhrobek je ale potřeba přemístit do restaurátorského ateliéru školy.

„Pokud bude náhrobek restaurován v rámci řádného denního studia na fakultě restaurování bude možné mu věnovat nadstandartní péči, kterou si bezpochyby zaslouží a zároveň bude možné nastavit i příznivé cenové náklady spojené se zamýšleným zásahem,“ uvedl restaurátor Petr Rejman.

Restaurátor Rejman bude dohlížet na celý proces restaurování. „Studenti budou muset navrhnout způsob obnovení náhrobku, na základě výsledků restaurátorského průzkumu. Všechny práce budou podléhat kontrole příslušného památkového odboru a úřadu. Jelikož samotné práce ale i rozhodnutí příslušných úřadu potřebují svůj čas, předpokládáme, že by mohli být hotové za jeden akademický rok. 

Náhrobek šlechtice Hynka z Valdštejna má pohnutý osud: Hynek z Valdštejna byl náboženským vyznáním protestant, v době pobělohorské byl jeho náhrobní kámen „vytlačen“ z katolického kostela. Náhrobní kámen byl provizorně uložen v zámecké sýpce mimo areál zámku Brtnice. Někdy v dobách totalitního režimu byl náhrobek přenesen do areálu zámku Brtnice na lešenářských trubkách.

Restaurování zamýšlí uhradit město Brtnice, současný majitel zámku žádá garanci návratu náhrobního kamene do objektu zámku v Brtnici (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů