Právník zámku Brtnice: Nejdřív vyjasnit vlastnické vztahy, pak záchrana artefaktu

Někdy v minulém století se v zámku Brtnice ocitl náhrobek zámeckého pána Hynka Brtnického z Valdštejna. Hynek Brtnický z Valdštejna byl náboženským vyznáním protestant, v době pobělohorské byl jeho náhrobek „vytlačen“ z katolického kostela a provizorně uložen v zámecké sýpce mimo současný areál zámku Brtnice. Někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byl náhrobek odnesen do prostor zámku v Brtnici.

Na polovinu října naplánovalo město Brtnice odvoz artefaktu do restaurátorských dílen za účelem jeho opravy (více zde).

Právní zástupce majitele zámku Brtnice ovšem žádá po městu Brtnice garanci návratu historického artefaktu do prostor zámku po dokončení práce restaurátorů.

„Před vyjasněním právních otázek vlastnictví není v zájmu žádné zúčastněných stran s předmětem jakkoliv manipulovat,“ sdělil městu Brtnice právník Milan Zápotočný.

Před odvozem artefaktu Hynka z Valdštejna k restaurování má být podle požadavku právníka Zápotočného právně zabezpečeno jeho navrácení do prostor zámku Brtnice, kde už bylo umístěno po dobu nejméně jedné generace.

Město Brtnice se ale nechystá poskytnout žádné garance návratu náhrobku Hynka z Valdštejna do prostor zámku po dokončení restaurátorských prací.“ Vzhledem k tomu, že artefakt není majetkem zámku Brtnice, město nemá povinnost jakékoli garance poskytovat,“ uvedla starostka Brtnice Miloslava Švaříčková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů