Primátor Chloupek: Když se koaliční partner přestane chovat jako partner je zde otázka dalšího smyslu koalice

Rudolf ChloupekDen před jednáním Rady města o odvolání Miroslava Tomance (Forum Jihlava) poskytl primátor Chloupek rozhovor k aktuální politické situaci v koalici na jihlavské radnici.

– Jaké máte máte pocity čtyřiadvacet hodin před jednáním Rady města o odvolání M. Tomance (Forum Jihlava) z orgánů města?

Nemůžu k tomu mnoho říci, ještě bude jednání koalice. Nevím, co z koaliční porady vyleze. Je to velmí složitá otázka i vzhledem ke koaliční dohodě.Koaliční strany si navrhly své zástupce do vedení města, koaliční partneři by toto rozhodnutí měli respektovat. Kdyby přišel z Forum Jihlava signál, že nemají nic proti odvolání pana Tomance, tak se tím můžeme zabývat podrobněji.

– Má pan Tomanec politickou důvěru od primátora města?

U pana Tomance je problém, že vidí jenom  sebe. Občas má zajímavé nápady, nicméně není ten, kdo by měl koalici něco diktovat. Privatizaci Dukly Jihlava navázal na rekonstrukci zimního stadionu a přitom to není přímo o tom. Profesionální klub tráví na stadionu jen sedm procent času. A jestli chceme postavit menší stadion jako v Telči, tak to bude s menšími náklady. Pro rekonstrukci zimního stadionu je minimální rozdíl, jestli Dukla Jihlava hraje extraligu nebo první ligu. Fungování mládežnických týmů nese nároky na šatny pro jednotlivé týmy, na zimáčku nejsou šatny žádné.

– Jak ovlivnil Vaše rozhodování dokument Forum Jihlava (více zde) pro koaliční partnery?

Je otázka, do jaké míry je to stanovisko celého Fóra, nebo části Fóra nebo jenom pana Salichova, který je pod ním podepsaný.  Nemohou žádat dodržování jenom části koaliční dohody. To si musíme vyříkat v koalici.

– Jaký bude další osud plánů na rekonstrukci zimní stadionu?

Námitky opozice (ANO) nebo i pana Dvořáčka z ČSSD ohledně ceny rekonstrukce jsou předčasné. Řešíme architektonickou soutěž a je to celé otázka času. Chápu naštvanost hokejových fanoušků i jednatele Dukly Bedřicha Ščerbana. Tak veliká investice tu historicky nebyla, musí být promyšlena do detailu. Město Jihlava se nesmí dostat do dluhové pasti. Velká investice do zimního stadionu omezí na několik dalších let jiné investice.

– Platí na konci dubna informace o květnovém mimořádném zastupitelstvu?

To je nadřeknutý termín z prvního jednání pracovní skupiny. Další jednání bude začátkem května. Otázkou je, zda dojdeme na jednání pracovní skupiny ke shodě. Asi je potřeba většinová shoda, nestačí těsná většina devatenácti hlasů.

– Cítíte posun v jednání pracovní skupiny nebo přešlapujeme na místě?

Použít projekt pana Žáka v tuto chvíli nejde, stavěli jsme v obráceném pořadí. Je to otázka dosažení většinové shody na základní změně projektu. Nemyslím si, že změna půdorysu směrem do parku by ohrozila život občanů Jihlavy. Dražší variantu pan Žák projektoval na sedm set milionů korun.

– Vaši podporu má zimák na stávajícím místě nebo novostavba?

Moc nechápu argumenty o nedostatku parkovacích míst v okolí současného zimáku. Auta budou v ulicích parkovat i nadále, v desetiminutové docházkové vzdálenosti od zimáku se zaparkovat dá.

– Cítíte jednotu koaličních partnerů v dalším postupu rekonstrukce zimního stadionu a správy vodárenského majetku?

U správy vodárenského majetku asi je jednotný postoj koalice, byť se Forum Jihlava moc neangažuje. Moc nechápu osobní spory v představenstvu JVAKu. kde někomu asi „bouchly saze“. Nemuselo to skončit návrhem na odvolání pana Tomance. Není úplně jednotný koaliční názor na další fungování společnosti JVAK. U zimního stadionu podepsali všichni členové koalice koaliční smlouvu, kde se zavázali podporovat koalici. Nechápu stanovisko Fóra: vázat rekonstrukci zimního stadionu na privatizaci Dukly je o ničem. Je to i otázka, jaké má Forum Jihlava v tomto budoucí úmysly. Když se koaliční partner přestane chovat jako koaliční partner je otázka dalšího smyslu koalice. Forum Jihlava je uskupení lidí, kde má každý svůj zájem a zájmy v kultuře. Ostatní je příliš nezajímá. Když se dá mnoho peněz do rekonstrukce zimního stadionu, ohrozí to jejich zájmy v kultuře.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů