Boží dřevec je bylinka s vůní po Coca-Cole

Fantastická vůně coly je u bylinek mimořádná vlastnost. Artemisia abrotanum ‚Cola‘ je uměle vypěstovaná odrůda pelyňku s jemnou vůní lístů po Coca-Cole. Pelyněk brotan, nebo také ,,boží dřevec“, latinsky Artemisia abrotanum získal své rodové vědecké jméno po starořecké bohyni lovu a měsíce Artemis.

Rostliny mají mladé ochmýřené olistění jemné bronzové barvy dozrávající do stříbrošedé zelené.

Kořením jsou čerstvé nebo sušené mladé aromatické listy, které voní a jsou jako listy všech druhů tohoto druhu hořké. Používají se jen v malém množství ke kořenění tučného vepřového a skopového masa, pečené husy a kachny, ale také k ochucení koláčů, tvarohu, majonéz a salátů.

Pelyněk brotan se těšil velké oblibě u středověkých bylinářů. Backensův herbář konstatuje, že „tato bylina spálena a popel rozetřen s olejem, obnovuje růst vlasů u člověka, který jich postrádá“ a Hortus sanitatis dodává, že „kouř z této rostliny dobře voní a vyhání hady z domu“. V lidovém léčitelství se ho dosud používá k podpoře trávení a proti střevním parazitům.

Colová bylinka pochází ze Středozemí a je uměle vypěstovanou formou pelyňku druhu Artemisia paniculata, který je domovem v pásmu od jihovýchodní Evropy do přední Asie. Dnes roste planě i v Itálii a Španělsku. Jako okrasná, kořeninová i léčivá rostlina je často pěstován v zahrádkách. Protože je značně teplomilnou rostlinou, vykvétá ve střední Evropě až pozdě na podzim a obvykle nepřináší klíčivá semena.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů