Času pro komerční projekt parní úzkokolejky je extrémně málo

Od počátku léta by měly jezdit dvakrát denně vlaky mezi Jindřichovým Hradcem a Kamenicí nad Lipou. Pouze v komerčním režimu, bez státních a krajských peněz.

Projekt parního léta na úzkokolejné dráze je přitažlivý jen vzdáleně. Při bližším pohledu má spoustu problémů.

Především rozšíření licence z přepravy dřeva (nákladní doprava) na přepravu osob (veřejná doprava) v obecné rovině trvá pět měsíců a více. V situaci úzkokolejné dráhy spíše více. Drážní úřad bude bezpochyby pečlivě zkoumat celou situaci i s ohledem na zrušené provozní licence Jindřichohradeckých místních drah.

Výroba „papírů“ pro veřejnou dopravu po úzkokolejce je záležitostí na půl roku i více. Proceduru vystavení provozních a bezpečnostních certifikátů sice lze zkrátit usilovnou prací státních úředníků, ale rozhodně nepůjde o tak krátkou dobu, aby bylo možné stihnout letní sezónu.

“ Rozšířit licenci dopravce z nákladní na osobní dopravu je poměrně jednoduchý úkon, který lze zvládnout do měsíce. Posouzení žádosti o jednotné osvědčení o bezpečnosti dopravce pro osobní dopravu, které je pro provozování osobní dopravy na dráze celostátní a regionální nezbytné, však trvá 5-6 měsíců, a to v případě, že jsou veškeré podklady v pořádku,“uvedla mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy je v tuto chvíli zcela „bez papírů“, případný nájemce vybraný JHMD pro provozování pro letní provoz parních vlaků (firma WTT) nemá potřebné jednotné osvědčení pro pro provozování osobní dopravy. Zahájení provozu je tak reálné nejdříve v roce 2024, možná při troše dobré vůle o Vánocích 2023, termín v létě 2024 je absolutně nereálný.

Obnovení provozu správní rada Jindřichohradeckých místních drah plánuje pouze do Kamenice nad Lipou, trať do Nové Bystřice je obětována (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů