Decroix (ODS): Demonstranti na Václaváku jsou vlastenčící pátá kolona

Sedmdesát tisíc lidí se sešlo na pražském Václavském náměstí na protestní akci s názvem „Česká republika na 1. místě“. Šlo o společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Demonstraci zkritizovala i poslankyně a předsedkyně ODS Vysočina Eva Decroix.

„Pokud byste měli pocit, že ti chudáci na Václaváku jsou normální lidé jako vy, tak se nenechte mýlit. Je to vlastenčící pátá kolona mávající českou vlajkou a halekající ruskou propagandu,“ uvedla Decroix na sociální síti.

Organizátoři demonstrace na Václavském náměstí kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Žádali zplnomocnění svých zástupců k tomu, aby mohli uzavřít krátkodobé smlouvy na dodávky levného plynu a ropy.

“ Když může beztrestně šířit náckovská hesla Orbán, dejme to tam, aspoň udržíme hrůzu z migrantů. Humus!Takže žádná PROTI- vládní demonstrace, je to normální PRO- ruská oslava! Demonstrovat, nesouhlasit s vládou, kritizovat – všechno v demokracii v cajku! Ale jít na ruku režimu, který tu chce z demokracie udělat kůlničku na dříví a z vás si udělá při první příležitosti živý cíl v další stupidní válce – úplně mimo mísu!,“ stojí ve vyjádření poslankyně Decroix (ODS).

Demonstrace na Václavském náměstí se podle policie obešel bez vážnějších potíží. Další demonstraci plánují pořadatelé 28. září.

Na výrok předsedkyně vysočinské ODS reagoval kandidát na senátora v obvodu Jihlavsko Tomáš Nielsen:

“Výrok poslankyně z ODS paní Decroix, že desítky, možná stovky tisíc lidí, kteří dne 3. září přišli demonstrovat proti vládě na Václavské náměstí, jsou “vlastenčící pátá kolona mávající českou vlajkou a halekající ruskou propagandu” považuji za naprosto nestoudný. Jen dokazuje naprostý úpadek politické kultury.

Může jít o detail 1 osoba

Narozdíl od paní poslankyně se téměř denně setkávám s lidmi z tohoto regionu. Ti, kdo na Václavské náměstí přijeli odsud, jsou většinou normální lidé, kteří řeší likvidační růst cen, nedostupnost práce, lékařů a jiné problémy, které se jich dotýkají. A vidí neschopnost i nezájem politiků tyto problémy řešit. Podobná vyjádření politiků jen potvrzují, že jim na nás, na lidech, nezáleží a že jsou naprosto odtrženi od reality. Paní Decroix by se měla lidem za své hanlivé výroky omluvit. Ale chápu, že toho při svém naprostém nechápání toho, jak žijeme, není schopna. I proto udělám vše proto, aby lidé z tohoto regionu měli v Senátu zástupce, kterého jejich problémy opravdu zajímají a který je řeší,” uvedl Tomáš Nielsen.

Výrok předsedkyně ODS Vysočina zhodnotila i další kandidátka do Senátu Jana Nagyová (ANO):

„Mluvit v této chvíli o normálních občanech, kteří v klidu demonstrují a vyjadřují svůj názor, jako o proruských silách či páté koloně, to je opravdu akorát přilévání oleje do ohně a těžký alibizmus. Mnozí z těch, kteří tam dnes byli, jsou apolitičtí a vysoce vzdělaní lidi. Většině z nich je úplně jedno kdo je premiér a kdo jsou ministři. Lidé potřebují aspoň nějakou jistotu.

Dnes však mají strach z budoucnosti a vnímají, že vláda tápe. Ta totiž víc než půl roku řeší všechno možné, jen ne problémy této země a svého lidu. Vláda holt musí konat. A když se nezvedne vláda, má povinnost se zvednout senát. Nic z toho se tady nestalo. A tak se zvedli lidé.

Podstatu této demonstrace nevidím ani tak jako protivládní, jako spíš volání po jakékoliv akceschopné vládě.

Samozřejmě to, co se teď děje, má své kořeny v dávné minulosti, v nesmyslných privatizacích z 90tych let (kdo byl u vlády si říkat nemusíme) a následných špatných (ne)rozhodnutích. To už je ale pasé. Hrabat se v minulosti teď nikomu nepomůže. Ztráta času a energie. Stejně jak v osobním životě. Minulost už není a budoucnost ještě taky ne. A proto se musí jít dál,“ řekla Jana Nagyová (ANO).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů