(DOKUMENT) Otevřený dopis ex-náměstka Kaliny (KDU-ČSL) zastupitelům Jihlavy

Vážení spoluobčané,
Vážené kolegyně, vážení kolegové.

Vzhledem k tomu, kolik chodí po světě mýtů o mé rezignaci a jejích okolnostech, a také vzhledem k tomu, že se na původní nefér jednání zbytku koalice dodatečně nabalují další a další výmysly a lži, chtěl bych Vám vysvětlit několik základních skutečností.

Rezignoval jsem ne kvůli doktoru Ondrušovi a ukončení spolupráce s ním, ale kvůli tomu, že zbytek koalice dlouhodobě jednal a dohodl si nějaké řešení za zády lidovců. V tomto kontextu není až tak důležité, čeho se to řešení týkalo, důležité je, že tím zbytek koalice porušil vůči KDU-ČSL koaliční smlouvu.

Pokud by si zbytek koalice dohodl za zády lidovců, že MHD bude v Jihlavě jezdit zadarmo, dalo by se to ještě překousnout. Zbytek koalice si ale dohodl, a znovu říkám, že za zády lidovců, že dost bylo úspěchů při vypořádání Jihlavy a Svazku, že je třeba naladit lepší vztahy s obcemi v kraji.

V tiskovém prohlášení města se doslova říká:

Smlouva byla vypovězena na základě plánované změny strategie vedení soudního sporu. Vedení města si velmi váží práce, kterou AK Ondruš vykonala a uznává správný směr, který byl ve sporu nastavený. Nicméně nyní je nejvhodnější čas pro to, abychom změnili silovou strategii a zaměřili se mimo jiné na zlepšení vztahů s obcemi v kraji.

Paní primátorka a Petr Laštovička řekli členům městské organizace KDU-ČSL, že o výměně advokátů se začalo jednat již v měsíci únoru 2019.

A to je druhý důvod mé rezignace. Doktor Ondruš pro mne byl symbolem důsledného postupu při vymáhání nároků Jihlavy. Doktor Ondruš, pokud vím, nikdy nekomunikoval s členskými obcemi Svazku přímo. Nikdy nekomunikoval s členskými obcemi mimo nějaké řízení – správní nebo soudní. A nikdy nekomunikoval jinak, než písemně.

Co tedy znamená změnit strategii vedení soudních sporů, ve kterých jsme dosud byli vždy úspěšní? Co tedy znamená změnit silovou strategii, když Svazek stále ještě dluží městu více než 600 milionů korun? Co tedy znamená změnit silovou strategii, když Svazek stále ještě dluží městu majetek za půl miliardy až miliardu korun? Jak chcete zlepšovat vztahy s obcemi, když v rámci Svazku a jeho prostřednictvím obírají Jihlavu denně o 162.400,- korun?

Tím se rada na jednání, na kterém rozhodla o ukončení smlouvy s doktorem Ondrušem, vůbec nezabývala. Na tyto otázky jsem dosud nedostal od zbytku koalice odpověď a nemyslím si, že na ně existuje odpověď, která by nepoškozovala Jihlavu a její obyvatele.

Proto byla zahájena pomlouvačná kampaň proti účastníkům slavné grilovačky. Tato kampaň byla zahájena jako zastírací manévr poté, co se zvedla vlna odporu proti rozhodnutí zbytku koalice upřednostnit zlepšení vztahů s obcemi před zájmy samotné Jihlavy a jejích obyvatel.

Nemusím být právník, abych z nové plné moci, kterou radnice vystavila doktoru Bánskému, vyčetl, že se nevztahuje na vymáhání nároků města proti VASce. To nás od teď budou zastupovat městští právníci? Nebo VASce několik desítek milionů korun odpustíme? Abychom měli dobré vztahy?

Nová plná moc se nevztahuje ani na zastupování v různých správních a soudních řízeních týkajících se provozování městského vodohospodářského majetku. Takže poté, co jsme si majetek vysoudili, ho přenecháme VASce k provozování? Zatím to tak městští úředníci s městským majetkem, k němuž má město povolení k provozování, dělali a dělají. Ano, VAS provozuje majetek města, který nikdy nepatřil Svazku, a ke kterému má město povolení k provozování, a neplatí městu žádné nájemné, a paní Kratochvílové ani náměstkovi Laštovičkovi to nevadí. A před zastupitelstvem i před vedením města to tají.

Nová plná moc se nevztahuje ani na takové věci, jako je nárok uplatněný svazkem na zaplacení vody dodané pro výkon veřejné služby. Ještě na jaře právníci města psali, že se jedná o součást komplexních vztahů města a Svazku, a že by bylo vhodnější, aby i v této věci zastupoval město doktor Ondruš. Rada mu odsouhlasila plnou moc. Co se od té doby změnilo?

Takže otázka zní: máme nového právního zástupce, změníme silovou strategii, zaměříme se na zlepšení vztahů s obcemi. Co konkrétně to znamená?

Neznamená to, že zbytek koalice porušil usnesení zastupitelstva ze dne 19.6.2017, kterým zastupitelstvo potvrdilo vůli Jihlavy domoci se všech nároků v rámci finančního vypořádání a vlastnictví veškeré vodohospodářské infrastruktury na svém území?

Jaromír Kalina

P,S. Publkuji své příspěvky pod svou identitou. Pokud budete diskutovat, tak prosím čiňte stejným způsobem. Trollům pak jednoduchý vzkaz : Trollte si na svém.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů