(FOTO) Bude sklizeň? V ulicích metropole Vysočiny roste ječmen

Neuvěřitelné! V ulicích krajské metropole Vysočiny se objevil ječmen. Roste zde přímo na rozhraní ulice a chodníku.

Ječmen náleží mezi nejstarší obilniny. Starověké národy pěstovaly ječmen nejen jako potravinu, ale vařily z něj i pivo. Ve Starém Egyptě faraónův královský dvůr vypil denně 130 džbánů piva. Velmi významnou úlohu hrál ječmen u starých Řeků a Římanů.

Ječná kaše byla v té době běžným jídlem, ale sloužila i jako oběť bohům. Ječné odvary posilovaly při sportovních kláních gladiátory v aréně. Užívaly se též jako náhradní výživa kojenců a posilující prostředek pro rekonvalescenty a těžce nemocné. Později ječmen vzhledem k příznivějším senzorickým vlastnostem vytěsnila pšenice a zůstal jen ve výživě chudších vrstev.

Stambera.cz

Čínská a indická mytologie klade ječmen na jedno z prvních míst mezi polními plodinami. Ječné zrno sloužilo starým Indům, Řekům, Římanům, Arménům a Němcům jako nejmenší míra váhy a délky. Na naše území přinesly ječmen stěhovavé národy z jihozápadní Asie asi před pěti tisíci lety. Ječmen je ve srovnání podle osevní plochy čtvrtou nejrozšířenější zemědělskou plodinou na světě, v České republice zaujímá po pšenici druhé místo mezi obilovinami. Severní hranice pěstování ječmene sahá až za polární kruh (Norsko, Sibiř). V Tibetu a v Andách je ječmen pěstován v nadmořských výškách přesahujících 4000 m.

V Česku se nejkvalitnější druhy ječmene pěstují na Hané, zejména na Vyškovsku a v okolí Mělníka.

Ječmen je znám ve více než pětadvaceti plemenných odrůdách a je žádanou surovinou při výrobě piva.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů