Hejtman Schrek se pokouší obnovit partnerství s Furlansko-Julským Benátskem

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek udělal první krok k obnovení spolupráce se severovýchodním italským regionem Friuli Venezia Giulia, jehož hlavní město je Terst.

Z hejtmanství Vysočiny odešel před několika dny oficiální přátelský dopis adresovaný prezidentovi italského regionu Massimilianu Fedrigovi, ve kterém je pozván k návštěvě Vysočiny.

„Už dříve měly Vysočina a Friuli Venezia Giulia navázány partnerské vztahy. K ukončení spolupráce došlo před třinácti lety. Máme zájem o její obnovení,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

„Mé pozvání se týká konkrétně účasti na nejprestižnější sportovní akci, kterou bude v příštím roce Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Je to ideální příležitost osobně se potkat při fandění národním reprezentacím. Rád svém protějšku představím naše památky Unesco, ale zejména kompetence, které náš region má například v sociálních službách, zdravotnictví, středním školství a v dalších veřejných službách,“ vyjmenovává Vítězslav Schrek.

O obnovení přátelských vztahů se pokoušel už hejtman Jiří Běhounek před pěti lety. Tehdy byl prezident Furlandsko-Julského Benátska také na návštěvě Vysočiny.

„Italským partnerům nabízíme možnost rozvíjet partnerství v řadě oblastí, vytipovali jsme například oblast školství, sportu, kultury nebo cestovního ruchu. Potenciál vidíme rovněž ve výměně zkušeností v oblasti zdravotnictví nebo paliativní péče,“ nastínil budoucí vztahy s italským regionem hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a doplnil, že nyní už se budou ladit konkrétní kroky spolupráce, tak aby byla pro obě strany zajímavá a přínosná.

Prezident regionu Friuli Venezia Giulia Massimiliano Fedriga před pěti lety vyjádřil na Vysočině přání a zároveň představu, aby spolupráce obou regionů byla komplexní a dlouhodobá, ne jen založená na jednorázových akcích nebo vzájemných návštěvách.

Friuli-Venezia Giulia - White wines, great food, art, handicraft, history -  Slow Travel Tours

„S Furlánskem – Julským Benátskem nás váže společná historie i kulturní blízkost v evropském prostoru. Pojítkem může být třeba osobnost geniálního barokního architekta a stavitele italského původu Jana Blažeje Santiniho Aichla nebo propagace památek zapsaných na seznam UNESCO. Na území italského regionu se jich nachází hned pět, u nás pak tři, což je nejvíce ze všech krajů v Česku“ doplnila tehdejší náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů