Hošek (STAN) schytal historický debakl s návrhem na snížení daní v Jihlavě

Opoziční zastupitel za hnutí STAN Radek Hošek předložil na červnovém jednání zastupitelstva návrh na snížení koeficientů pro výpočet místních daní z nemovitostí pro rok 2025. „V roce 2023 schválila jihlavská vládní koalice navzdory předvolebním slibům i následným proklamacím předních představitelů stran, které její členové zastupují, tedy hnutí ANO 2011 a ODS, jedno z největších navýšení daně z nemovitých věcí v České republice platné od roku 2024. Návrh obecně závazné vyhlášky tak nejenže plně koresponduje s prohlášeními představitelů stran jihlavské koalice směrem voličům, ale také naplňuje přesvědčení, že daně mají být nízké a sami občané vědí, jak se svými penězi naložit, lépe než stát, respektive místní samospráva,“ zdůvodnil svůj návrh zastupitel Hošek.

Hoškův návrh by znamel propad v příjmové části rozpočtu města Jihlavy ve výši šestačtyřicet milionů korun. U panelákového bytu by obyvatelé města ušetřili asi šest set korun, u garáže dvě stě korun.

„Já se vám v podstatě divím, když zrovna vaše koalice SPOLU v Praze prosadila zvýšení daně z nemovitostí, ale slibovala, že nebude zvyšovat daně, “ povzdechl si opoziční zastupitel Petr Paul (SPD).

„Obecně jsem proti dani z nemovitostí jako takové. Pořídíte si nemovitost a celý život státu platíte. Ze zvýšení daní nemám radost,“ odpověděl zastupitel Hošek (STAN).

Radního Beke (ODS) zajímalo, jak by zastupitel Hošek chtěl získat chybějící finanční peníze do rozpočtu. Zastupitel Hošek odvětil, že by bylo vhodné zvážit prodej některých nemovitostí ve vlastnictví města.

Při samotném hlasování došlo k dosud málo vídanému jevu v místní politice krajského města, kdy předložený návrh opozičního zastupitele Hoška (STAN) získal nulovou podporu, kdy jej nepodpořil svým hlasem žádný další zastupitel.

Zastupitelstvo města Jihlavy schválilo na svém 8. zasedání usn. č. 318/23-ZM s účinností od 1. 1. 2024 obecně závaznou vyhlášku o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí, jejímž předmětem bylo sjednocení základního koeficientu v rámci všech katastrálních území města na hodnotu 4,5 a stanovení místního koeficientu pro celé území města ve výši 1,5.

V návaznosti na doporučení oddělení dozoru nad normotvorbou obcí Ministerstva vnitra České republiky je z obecně závazné vyhlášky vypuštěno navýšení základního koeficientu pro stavební pozemky a pro obytné budovy a jednotky ve výši 4,5, tj. pro všechna katastrální území bude platit zákonný základní koeficient ve výši 3,5 (tj. jeho stanovení nebude obsaženo v obecně závazné vyhlášce), na druhé straně bude u nich uplatňován místní koeficient pro jednotlivou skupinu nemovitých věcí ve výši 1,3 (základní koeficient 4,5 = zákonný základní koeficient 3,5 x místní koeficient pro jednotlivou skupinu nemovitých věcí 1,3). Dále místní koeficient pro jednotlivou skupinu nemovitých věcí nahradí v plném rozsahu zrušený „podnikatelský“ koeficient, který byl v případě města stanoven ve výši 1,5 a uplatňoval se na stavby a jednotky sloužící k podnikání (vyjma nemovitých věcí v zemědělské prvovýrobě, lesním nebo vodním hospodářství), pro budovy pro rodinnou rekreaci a samostatné garáže („podnikatelský“ koeficient 1,5 = místní koeficient pro jednotlivou skupinu nemovitých věcí 1,5). Příslušnými koeficienty se násobí základní sazba daně stanovená zákonem pro jednotlivé nemovité věci (za 1m2 plochy).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů