Hrádek a Horka postupují do užšího výběru úložiště jaderného odpadu

První etapa výběru hlubinného úložiště je u konce! Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) už poslala obcím dotčených výběrem vhodné lokality pro hlubinného odpadu oznámení o zúžení výběru. Podle informací Občasníku postupují do další fáze výběru hned dvě lokality v kraji Vysočina.

“ Na základě technického hodnocení budou nadřízeným orgánům navrženy tyto 4 lokality – Březový potok, Horka, Hrádek, Janoch (ETE – Jih). Ostatní lokality budou navrženy jako záložní. Jedná se o pouhý technický podkladový materiál, který není definitivním rozhodnutím. Tento materiál bude předmětem přezkumu a posuzování ze strany Rady SÚRAO a následně Ministerstva průmyslu a obchodu,“ sdělil obcím ředitel SÚRAO Jan Prachař.

První lokalita pro úložiště nazvaná Hrádek leží na území obcí Dolní Cerekev, Cejle, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov v Kraji Vysočina. 
Průzkumné území pro hledání úložiště se zde rozkládá na ploše 25,2 km2. Zasahuje několik cenných chráněných území, například Národní přírodní památku Hojkovské rašeliniště, přírodní rezervaci Na Oklice a několik vyhlášených přírodních památek. V území je přírodní park Čeřínek a též lokality chráněné evropskou soustavou Natura 2000.

Druhou z lokalit v užším výběru je Horka. Lokalita leží na území městyse Budišov a obcí Hodov, Nárameč, Oslavice, Oslavička, Osové, Rohy, Rudíkov a Vlčatín na rozhraní okresů Třebíč a Žďár nad Sázavou. 

Definitivní rozhodnutí bude na vládě, učinit by ho měla do pěti let. Úložiště by poté mělo být do provozu uvedeno nejpozději v roce 2065.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů