Icom hraje u antimonopolního úřadu o dvaceti milionovou kauci
Návrh společnosti Icom Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na přezkoumání úkonů Kraje Vysočina jako zadavatele v sobě nese i povinnost složit nemalou kauci. Kauce je stanovena na hodnotu jednoho procenta veřejné zakázky, maximální výše je stanovena na deset milionů korun.
Protože si Icom stěžuje u antimonopolního úřadu hned ve dvou případech, kauci lze teoreticky vypočítat na částku dvakrát deset milionů korun. Hodnota zakázky v každé ze dvou oblastí, kde si Icom stěžuje na vyhodnocení Kraje Vysočina, je přes půl miliardy korun.
„Informace týkající se výše kaucí v konkrétních případech nesdělujeme. Obecně platí, že s návrhem musí být složena kauce ve výši 1 % z nabídkové ceny navrhovatele (nejméně 50 000 Kč, nejvýše pak 10 000 000 Kč). Pokud nelze nabídkovou cenu zjistit, pak se skládá kauce ve výši 100 000 korun. V tuto chvíli nemohu tuto otázku ve vztahu k zadávacím řízením Kraje Vysočina detailněji komentovat,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.
Společnosti koncernu Icom transport si stěžují na netransparentnost v postupu Kraje Vysočina na mimořádně nízkou nabídkovou cenu u vybraného dodavatele na Žďársku a Novoměstsku.
Účelem kauce podleje v souladu s konstantní soudní judikaturou i rozhodovací praxí antimonopolního úřadu „zabránit neodůvodněným návrhům na přezkoumání úkonů zadavatele a omezit tak zatížení žalovaného pouze na závažné případy. Jedná se o jakýsi pojistný mechanismus proti podávání účelových a šikanózních návrhů“. Se složením kauce je spojeno také určité riziko pro navrhovatele, neboť v případě jeho neúspěchu v řízení připadá kauce státu.
Pokud tedy Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítne podněty společnosti Icom, bude Česká republika bohatší až o dvacet milionů korun.