Kaňkovský (KDU-ČSL): Hlavní úkol je dostatečné tempo COVID-19 očkování

Krajský předseda KDU-ČSL Vysočina Mudr. Vít Kaňkovský působí jako lékař v havlíčkobrodské nemocnici i jako poslanec Parlamentu České republiky. V rozhovoru pro Občasník vyjádřil poslanec Kaňkovský zklamání z odložení propagace očkovací COVID-19 kampaně na únor.

  • Jaký postoj zaujímáte k nutnosti vzniku očkovacích COVID-19 center?

Je zcela jednoznačné, že ke zvládnutí co nejrychlejšího proočkování české populace – tedy těch občanů, kteří se očkovat chtějí, je zřízení očkovacích center naprosto zásadní. Jedině tak lze tuto velmi složitou operaci dobře a v rozumném čase zvládnout.

Osobně proto vznik očkovacích center jednoznačně podporuji a musím jen podotknout, že jsme s kolegy po nutnosti jejich vzniku volali už v době, kdy Ministerstvo zdravotnictví s jejich zřízením nepočítalo. 

  • Kde by případně měla vzniknout? (nemocnice, stany na náměstí,
    prázdné budovy)

KDU-ČSL prosazuje model, aby očkovací centra primárně vznikla u všech nemocnic a ve velmi krátké době také ve všech větších městech, konkrétně ve všech obcích s rozšířenou působností – tedy obcích III. typu. Z hlediska technického zajištění se jako vhodné řešení nabízejí např. sportovní haly, tělocvičny či v jarním období i některé venkovní sportovní areály. Důležité je zajistit dostatečně velké prostory pro celý očkovací proces a také dopravní návaznost včetně dostatečných parkovacích kapacit.

  • S jakým počtem naočkovaných pacientů budete osobně spokojen?

Byl bych velmi rád, kdyby se pro očkování dobrovolně rozhodlo alespoň 70% českých občanů.

  • Jaký recept má KDU-ČSL Vysočina na očkování obyvatelstva?

Podle KDU-ČSL je zásadní lidem vhodnou pozitivní a nenásilnou kampaní ukázat výhody očkování a také je přesvědčit, že je systém očkování dobře přichystán – například musí lidé vědět, kdy a jak přesně bude probíhat registrace k očkování. Pro řadu lidí je pak zásadní přesvědčivá informace od odborné veřejnosti, že očkování je bezpečné. Bohužel vláda s pozitivní kampaní k očkování zaspala, na nutnost vést velmi intenzivně aktivní kampaň k očkování jsme ve Sněmovně upozorňovali už na podzim. 

O to větší zklamání je fakt, když jsem se dnes (6.1.2021 – pozn. red.) na jednání Ústředního krizového štábu dozvěděl, že masivní kampaň k očkování začne až v únoru, což je dle mého názoru bohužel dost pozdě. A důsledkem je, že lidé pak zbytečně podléhají tlaku velmi rozsáhlé dezinformační kampaně k očkování proti COVID 19 na sociálních sítích.

  • Jakou dobrou radu máte pro voliče? Nechat se očkovat nebo vyčkat?

Jako lékař jsem přesvědčen, že ke zvládnutí pandemie COVID 19 je očkování naprosto zásadní krokem. Naprosto respektuji svobodné rozhodnutí každého, zda se dá či nedá očkovat, ale svým pacientům očkování doporučuji. Zvláště důležité je očkování pro ty nejzranitelnější skupiny – tedy naše nejstarší spoluobčany a osoby se závažnými chronickými nemocemi.

  • Co říkáte na krajskou očkovací strategii COVID-19?

Kraje mají velmi svízelnou situaci, protože do 23.12. 2020 neměly ze strany vlády vlastně žádné „noty“ k tomu, jak se na očkování chystat. Velmi chválím vedení většiny krajů včetně Kraje Vysočina za jejich vlastní aktivitu v tomto směru.

V tuto chvíli hejtmani pod vedením šéfa Asociace krajů hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina  Kuby chystají vlastní společnou strategii očkování, která je oproti vládní mnohem podrobněji připravena a věřím, že právě aktivitou krajů se nakonec podaří očkování zvládnout, byť to nebude vůbec jednoduché. Samozřejmě Kraj Vysočina kromě toho podniká i vlastní kroky – náměstek hejtmana pro zdravotnictví ing. Vladimír Novotný oslovil již v prosinci praktické lékaře, zda budou ochotni zapojit se už do první fáze očkování v očkovacích centrech. S krajskými nemocnicemi hejtman Mgr. Vítězslav Schrek i náměstek Novotný pravidelně konzultují přípravu nemocnic na očkování včetně nákupu potřebného vybavení k očkování – jehel, stříkaček, ředících roztoků atd.

Naprosto zásadní bude ale zajištění zdravotnického personálu k očkování, to je opravdu klíčové proto, aby očkování probíhalo bez průtahů. Dnes se hovoří o tom, že je malé množství vakcín, ale jsem přesvědčen, že už během února, a hlavně pak v dalších měsících, už zavážky vakcínami budou probíhat mnohem lépe, ale musíme mít personál na to, abychom očkovali v dostatečném tempu. To vidím jako největší úkol nejbližších měsíců. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů