Kdo vybere patníky do městské památkové zóny v centru Jihlavy?

Místo bíle nakreslených parkovacích míst se už brzy v centru krajského města objeví parkovací patníky (více zde). V úřednické hantýrce dostaly přezdívku špunty. „Dlouhodobě tu panuje trochu zmatek v parkování právě proto, že čáry na kočičích hlavách rychle mizí. Zbývá se už jen dohodnout, jestli dostanou přednost špunty s přirozenou barvou litiny, nebo pro Jihlavu symbolicky stříbrnou,“ uvedl v tiskové zprávě pracovník úřadu územního plánování Zdeněk Dvořák.

Památkářům se líbí pozinkované provedení, které ale neodolá drobnému mechanickému poškození.  „Na povrchu je tenká vrstva zinku, která se při poškození seškrábne. Životnost není zaručena,“ uvedl náměstek primátora Jaromír Kalina.

Kdo tedy by měl mít poslední slovo při výběru typu patníku do památkové zóny?

„I objekt typu „parkovací špunt“ je součástí tváře města. Po odborné a estetické stránce by měl přijít návrh od hlavního architekta nebo odborné komise, ale finální rozhodnutí je rozhodnutím politickým, včetně politické odpovědnosti. Je veskrze špatně, pokud se ve městě objevují pařeniště a nevzhledné kontajnery a nikdo za ně nenese odpovědnost,“ prohlásil předseda hnutí ANO Jiří Pokorný.

„Měl by jej vybrat odborník. Tzn. architekt, či hlavní architekt města. Člověk zodpovědný za vzhled města. Takového dnes v Jihlavě nemáme, takže v současné situaci bych to svěřil do rukou pana architekta Lakomého,“ uvedl radní David Beke (ODS).

„Jihlava by si měla vytvořit koncepci městského mobiliáře: Lavičky, osvětlení, značení, informační systém……, prostě něco podle čeho poznáte, že jste v Jihlavě. Obzvláště historické centrum by jednotný mobiliář potřebovalo.

Tento návrh koncepci městského mobiliáře by měl vytvořit  hlavní architekt města a nechat projít schválením příslušných odborů, komisí a, která bude představena i široké veřejnosti, buď online diskuzí na FB nebo setkáním u kulatého stolu.Na základě případných připomínek by architekt vyhotovil konečnou podobu, která se bude při nákupu respektovat.

Typ špuntů v historickém centru vnímám jako dobrý nápad a graficky dobře zpracovaný, byť se jedná o jednotný výkřik jednoho návrhu nikoliv jasný kousek mozaiky do  celkové koncepce mobiliáře,“ prohlásil dopravní expert KDU-ČSL Petr Piáček.

“ Osobně parkovací špunty vnímám jako zajímavý nápad. Nicméně jde o vodorovné dopravní značení, které podléhá běžnému schvalovacímu procesu. Kreativita jedinců tak bude pravděpodobně potlačena literou zákona a citací z vyhlášek, norem a nařízení,“ podotkl lídr opozice Radek Popelka (ANO).

„Hlavně by to měl být někdo, kdo má vkus, myslí hlavou a má zkušenosti z jiných měst kde to již funguje. Není totiž vůbec zaručené, že úředník tomu rozumí odborně, politik že má přehled a architekt cit pro to, co se kde hodí anebo nikoliv. Ostatně, důkazů tohoto tvrzení je v našem městě víc než dost….,“ dodala zastupitelka Jana Mayerová (ANO).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů