Vodárenský veletoč Rady města Jihlavy: schválený a zrušený dodatek JVAKu

fbTěsně před vánočními svátky schválila Rada města Jihlavy uzavření dodatku se svou dceřinnou vodárenskou firmou JVAK. Dodatek ale nebyl primátorem Jihlavy Rudolfem Chloupkem podepsán, místo podpisu ho lednová Rada města Jihlavy zrušila (více zde).

V případě podepsání dodatku smlouvy by došlo k vyplacení částky 1,8 milionu korun městské vodárenské firmě bez relevantního doložení podkladů. Mohlo by tím dojít i k účelovému vyvádění finančních prostředků z rozpočtu města (finanční operace v rozporu se zákonem o vnitřní kontrole).

Před podpisem dodatku smlouvy vyšly najevo okolnosti, které nebyly zřejmé. Městská společnost JVAK údajně dokladově nedoložila městu Jihlava objem prací na zakázkách: Splašková kanalizace Zborná, Splašková kanalizace a ČOV Henčov, Oprava kanalizace ve vnitrobloku Jana Masaryka-Komenského a Reknstrukce kanalizace Havířská.

Městskou společnost JVAK řídí Rada města v roli akcionáře, roli správní rady vykonávají místní politici. Odvolávání ředitele městské společnosti JVAK patří mezi stálý „politický folklór“ na jednáních správní rady i valné hromady. Právě v JVAKu válčí politické strany koalice o vliv na vodárenskou politiku krajského města při budoucím provozování městského vodárenského majetku.

Případná řízená likvidace JVAKu by nahrála Vodárenské a.s. jako současnému provozovateli nebo by mohla otevřít cestu dalším zájemcům o provozování městského majetku v miliardové hodnotě.

Příští návrh na odvolání ředitele Benáčka se dá očekávat už na příštím správním jednání.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů