Kdo vymyslel BUS-pruh na Havlíčkově ulici?

Na Havlíčkově ulici v Jihlavě vznikne první BUS-pruh snad už od září. „Na této ulici se především v odpolední dopravní špičce tvoří dlouhé kolony vozidel, ve kterých uvíznou i vozidla hromadné dopravy, zatímco souběžné jízdní pruhy jsou zpravidla volné. Vyhrazením jednoho jízdního pruhu pro trolejbusy a autobusy tedy dojde k minimálnímu omezení ostatních vozidel,“ tvrdí tisková zpráva Města Jihlavy.

BUS pruh

První úsek o délce asi 200 metrů bude začínat před ZŠ Havlíčkova a končit u okružní křižovatky Havlíčkova – Okružní, za níž naváže druhý úsek o délce asi 150 metrů vedoucí k okružní křižovatce Havlíčkova – Pražská.

Podle tiskové zprávy je za zřizováním BUS pruhů snaha radnice upřednostňovat hromadnou dopravu před dopravou individuální. Pod pojmem preference MHD se skrývá soubor opatření pro rychlejší a plynulejší pohyb vozidel MHD. Cílem je zajistit plynulý průjezd vozidel hromadné dopravy přes křižovatky a dopravně zatížené mezikřižovatkové úseky.

Přeloženo z úřední řeči do řeči lidské přijede autobus městské hromadné dopravy rychleji od jedné dopravní zácpy k další dopravní zácpě. Velmi pravděpodobně se BUS-pruhy stanou i oblíbeným lovištěm městské policie, která zde může číhat na spěchající řidiče vystresované čekáním v dopravní zácpě.

Dotaz Občasníku: BUS pruh na Havlíčkově ulici vymyslel úředník nebo politik?

Odpověď Magistrátu: „Vyznačení BUS pruhu je záležitost dopravního značení, tedy vyznačení pruhů na vozovce a umístění několika málo dopravních značek. Dopravní značení je v kompetenci odboru dopravy, dopravní komise dopravní značení neřeší,“ sdělil mluvčí Magistrátu Radek Tulis.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů