Šatava (Railway Capital): Dobrá rada pro úzkokolejku je brzy zahájit nějaký provoz

Současný majitel společnosti Railway Capital Jan Šatava působil dlouhou dobu v představenstvu zkrachovalých Jindřichohradeckých místních drah. Dnes se zabývá provozováním železniční dopravy na malých tratích například Moravské Budějovice-Jemnice. na Vysočině nebo na Doupovské dráze v severních Čechách. I dnes sleduje situaci jindřichohradecké úzkokolejné dráhy.

  • Jaký máte pocit ze současné situace úzkokolejky v roce 2024?

Moje pocity vůči úzkokolejce lze shrnout jako veliký smutek. Pořád ještě jsem se nezbavil osobního vztahu k tomuto fenoménu a pohled na škody, mnohé nenávratné, které byly způsobeny desetiletým bačováním naprosto nekompetentního vedení, rozhodně není příjemný.

  • Jak velkou šanci vidíte na obnovení letního provozu úzkokolejky?

Šance stále ještě je. Jen je potřeba dotáhnout „papíry“ tratí, tedy osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. A je potěšující, že příslušné kroky probíhají.

  • Jaká by byla Vaše rada „Co dál?“ ?

Co nejdřív zahájit alespoň nějaký provoz, aby byl „vidět“. Bohužel je ale třeba vzít v potaz, že vzhledem k tomu, že úzkokolejky jsou za uplynulou dekádu „vybydlené“ na dřeň, rozsah obnoveného provozu nebude srovnatelný se stavem před insolvencí.

  • Kdo má nyní v rukou osud úzkokolejné dráhy?

Jednoznačně věřitelé.

  • Jak velkou šanci dáváte naději získat od Drážního úřadu veškerá povolení na veřejnou přepravu?

Vzhledem k tomu, že znám protagonisty tohoto administrativního příběhu, tak šance je značně vysoká.

O finančních problémech úzkokolejky v roce 2024 čtěte více přímo zde. Vyjádření insolvenčního správce je přímo zde. Kraj Vysočina nepočítá pro rok 2024 s úzkokolejkou pro dopravní obslužnost území kraje (více zde). Podle starosty Jindřichova Hradce Michala Kozára je připraven návrh jízdních řádů pro obnovení provozu úzkokolejky (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů