Starosta J. Hradce: Dobrá rada pro úzkokolejku je udržet racionální přístup k obnovení provozu 2024

Jindřichohradecký starosta Michal Kozár je původní profesí právník. Kozár potvrdil informace o přípravě nových jízdních řádů úzkokolejky s možností zahájení provozu na konci jara, ještě před letní turistickou sezónou.

Pane starosto, jak nahlížíte z pohledu právníka na situaci úzkokolejky počátkem roku 2024?

U společnosti Jindřichohradecké místní dráhy nadále probíhá insolvenční řízení, z tohoto důvodu je stále na věřitelském výboru, jak o osudu dráhy rozhodne. Jsem ovšem přesvědčen, že všem členům záleží na zachování provozu, a proto na svém zasedání zváží možnost provozovat dráhu i v konkurzním řízení. Za tímto účelem byla zřízena dceřina společnost, která již v současné době disponuje většinou potřebných dokumentů. Jakmile se povede získat i poslední osvědčení, je cesta k tomuto záměru otevřená. Důležité je, ale nezapomenout na související kroky, kterými je zabezpečení financování jak obnovy tratě, tak samotného provozu. Tyto kroky musí být učiněné v mezidobí od podání žádosti o vydání osvědčení. Není to jednoduché, ale z dosavadních jednání mám pocit, že zájem ze strany všech zainteresovaných subjektů, veřejné správy i strany soukromého sektoru trvá. Nelze ovšem očekávat, že by se jednalo o obnovení provozu v rozsahu jako před insolvencí. Smysl dává turistický provoz celoroční s posílenou letní sezónou.

Jaký letní provoz úzkokolejky 2024 by byl pro obce ideální?

Samozřejmě ideální by bylo zahájení sezóny již v květnu, ale uvažujeme racionálně a když by došlo k obnovení provozu, byť v omezeném rozsahu v červnu, byl by to přínos pro region. Jakýkoli provoz na trati totiž zvyšuje atraktivitu regionu z hlediska plánovaní letních dovolených obyvateli, proto i pár párů vlaků s pravidelnou frekvencí může v uvedeném ohledu pomoci. Dalším neméně důležitým aspektem je, že v souvislosti s provozem, by došlo i k obnově potřebných úseků trati.

Základem každé veřejné dopravy je jízdní řád. Jakou o něm máte představu a přání o jeho podobě?

Navážu na předchozí dotaz. Nechali jsme zpracovat varianty provozu, ať již v minimálním rozsahu, tak v optimálním rozsahu. Obsahem návrhu je zabezpečení provozu pro turisty, do vyhledávaných oblastí v době letních měsíců, rovněž pro návštěvníky, chataře a jiné obyvatele, v období mimo hlavní sezónu. Tento dokument je důležitý i pro účely stanovení rozsahu případných nákladů, o kterých je možné diskutovat s dotčenými kraji, dopravci a správcem tratě.   

Na potřebné dokumenty pro obnovení provozu slíbilo město Jindřichův Hradec nemalou částku z nadačního fondu města. Jak se bude čerpat a kdo ji spotřebuje?

Na základě žádosti insolvenčního správce podané ke konci roku 2023, došlo k úhradě způsobilé části nákladů v souladu se smlouvou.

Jakou máte teď dobrou radu pro úzkokolejku?

Udržet racionální přístup, kterého výsledkem bude obnovení provozu tak, aby bylo možné reflektovat požadavky věřitelů, ale i požadavky krajů, obcí a obyvatel, kterým na úzkokolejce záleží.

Kraj Vysočina nepočítá pro rok 2024 s úzkokolejkou pro dopravní obslužnost území kraje (více zde). Insolvenční správce vyzve dopravce k předložení představ o obnovení provozu (více zde). Existenci jízdních řádů potvrdil i místostarosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů