Bernard versus Humpolec: Jak nahlašoval střet zájmů radní Mikulášek (ANO)?

Rodinný pivovar Bernard má hned dva své vlivné zaměstnance v Zastupitelstvu města Humpolce. Majitel pivovaru Stanislav Bernard je řadovým zastupitelem, tiskový mluvčí pivovaru a PR manažer Zdeněk Mikulášek (ANO) je členem Rady města Humpolce.

Člen zastupitelstva města při jednání příslušného orgánu (zastupitelstvo, rada, výbor) musí oznámit svůj poměr ke konkrétní projednávané věci, pokud by mohla z projednání vzniknout výhoda přímo jemu, jiné osobě nebo má na věci jiný osobní zájem. Stanoví tak zákon o obcích (§ 83 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb.) i zákon o střetu zájmů (§ 8 odst. 1 zákona 159/2006 Sb.).

Zatím není jasné, zda-li vůbec a jakým způsobem oznamoval střet zájmů radní Zdeněk Mikulášek (ANO) při projednávání záležitostí týkajících se města Humpolec a Rodinného pivovaru Bernard. A to i během jednání Rady města.

Podle vyjádření organizace Transparency International platí povinnost nahlašovat a zaznamenávat střet zájmů i pro jednání radních města.

„Přestože je tedy jednání rady města ze zásady neveřejné, povinnost oznámit střet zájmů platí i tam. Zároveň by se tato skutečnost měla objevit v zápisu. Sice zákon o obcích takovou náležitost zápisu explicitně nestanoví, ale zákon o střetu zájmů již ano. Je to i logické, protože bez kompletního zápisu by nešlo ověřit, že bylo oznámení učiněno,“ uvedl právník Transparency international Petr Leyer.

“ Pokud radní oznámí střet zájmů u projednávané věci na Radě města, v zápise z toho daného jednání je tato skutečnost písemně uvedena,“ informovala mluvčí města Humpolec Aneta Slavíková.

Morální kodex hnutí ANO ukládá radnímu Mikuláškovi poskytovat veřejnosti veškeré požadované informace související s výkonem jeho volené funkce i všech dalších funkcí ve veřejném i soukromém sektoru, v nichž figuruje, s výjimkou těch, které podle zvláštních předpisů podléhají zvláštní ochraně (více zde).

Vyjádření radního Mikuláška doplníme, jakmile se jej podaří získat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů