Kolonel upozorňuje řidiče na stojící kolony při jízdě po dálnici D1

Mnoho řidičů na dálnici D1 již mnohokrát zažilo stresující chvilky. Především při nečekaných kolonách stojících aut. Od května je však na dálnici D1 k vidění tzv. plovoucí vozidlo, díky kterému těchto nebezpečných situací ubývá.

„Plovoucí vozidlo vyjede po upozornění Ředitelstvím silnic a dálnic na místo, kde se tvoří kolona a zařadí se asi 500 metrů před ní,“ uvedl Petr Endrle, vedoucí odtahové služby společnosti Pretol, která plovoucí vozidla na dálnici vysílá.

Speciální vozidlo je vybaveno světelným signalizačním panelem, který řidiče na kolonu upozorňuje z bezpečné vzdálenosti, a to díky tomu, že se posouvá společně s kolonou. „Vozidlu přezdíváme kolonel. Kolonel sice znamená anglicky plukovník, ale my mu tak říkáme prostě proto, že pracuje v kolonách,“ uvedl Endrle.

Dvě plovoucí vozidla Mercedes-Benz Sprinter, kterými společnost Pretol disponuje, operují v úseku od 44. do 142. kilometru dálnice D1. Označovat kolonu vyjíždí průměrně jednou za dva dny, ale v pohotovosti jsou neustále, a to i o víkendu.

„Nyní, v období prázdnin, není příliš znatelný rozdíl v provozu mezi všedními dny a víkendy, lidé si vybírají dovolené a na dálnici vyjíždějí kdykoli v průběhu pracovního týdne. Co se týče času, pak dvě třetiny výjezdů spadají do dopoledních hodin,“ uvedl jednatel společnosti Pretol Václav Jakeš.

Nejčastěji mohou řidiči plovoucí vozidlo se zapnutým signalizačním panelem zahlédnout, jak stojí v odstavném pruhu dálnice.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů