Kraj Vysočina cítí zájem nových provozovatelů úzkokolejky

Kraj Vysočina má dopravní zájem na dalším fungování úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně na Vysočina v turistickém režimu. Na podzimním jednání krajského zastupitelstva Vysočiny to prohlásil hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Může jít o obrázek 2 lidem , train a railroad

„Nemyslím si, že Kraj Vysočina je zodpovědný za zachování provozu úzkokolejky. Nejsme ani vlastníci ani provozovateli. Máme zájem dopravní, aby fungovala veřejná doprava,“ řekl hejtman Schrek.

Doprava na úzkokolejce se zastavila počátkem října, kdy vypršela platnost provozních certifikátů souvisejících s bezpečným provozováním železniční dráhy. Náhradní autobusovou dopravu Jindřichohradeckých místních drah ukončila výpověď ze smluvního vztahu Jihočeského kraje i Kraje Vysočina.

Kraj Vysočina potvrdil zájem jednat o závazku veřejné dopravy pro roky 2024 a 2025, což by znamenalo nejméně roční provozní výpadek místní dráhy.

Dosavadní provozovatel úzkokolejky Jindřichohradecké místní dráhy jsou odstřiženy od veřejných rozpočtů a ocitly se v úpadku. Činnost firmy řídí věřitelský výbor a insolvenční správkyně.

„K obnovení turistického provozu by došlo od roku 2025 po vypršení stávající smlouvy. Ze stávající smlouvy jsme dali Jindřichohradeckým místním drahám výpověď, neboť nebyly schopny dodržet její podmínky. Insolvenční správkyně vede s Krajem Vysočina debatu o budoucnosti,“ uvedl náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL).

Podle vyjádření náměstka Houšky Kraj Vysočina cítí zájem nových provozovatelů o obnovení pravidelného provozu úzkokolejné dráhy.

„Jindřichohradecká úzkokolejka nesmí padnout! Jedná se o unikátní trať, kterou je třeba uchovat v provozuschopném stavu pro další generace jako technické dědictví a důkaz umu našich předků. Kraj Vysočina musí najít řešení, která umožní zachovat alespoň částečnou dopravní obslužnost na této úzkokolejce,“ prohlásil opoziční zastupitel Radek Zlesák (ANO).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů